A természet az állatok és a növények csodálatos birodalmát jelenti, ami ámulatba ejti az embereket. Mi emberek a földi létformának csak csekély részét tesszük ki, mégis aránytalanul nagy hatással vagyunk a természetre. Az emberiség létfenntartásra és szórakozásra használja a természetet és lassan, de biztosan visszafordíthatatlan károkat okoz.
Iskolánk célja, hogy olyan gyerekek tanuljanak az iskola falai között, akik szeretik és tisztelik a természetet. Váljanak majd belőlük felelősségteljes felnőttek, akik a természet- és környezetvédelem támogatói lesznek. Már hagyománnyá vált, hogy ősszel Az állatok világnapját megünnepeljük az alsó tagozatos tanulókkal. Minden évben kiválasztjuk az állatok egy osztályát. Idén a madarakkal foglalkoztunk.
„Ha madarat szeretsz, égbolt legyél, ne kalitka.“ /Szabó T. Anna/
Az iskola ebédlőjében vártunk foglalkozásra minden évfolyamot. A gyerekek számára egy-egy tanítási órán keresztül igyekeztünk érdekes, emlékezetes információkat és élményeket biztosítani. Preparált madarakat kaptunk pár kedves szülőtől, pl.: aranyfácánt, mongol fácánt, szarkát, vadkacsát, karvalyt, vércsét... A gyerekek ámulva nézték őket. Mindegyik madarat bemutattuk és a madarakról hallottak egy kis érdekességet is. Utána képeken bemutatott madárfajokkal ismerkedtek. Örömmel tapasztaltuk, hogy felismerték a madarakat és okos hozzászólásaik voltak. A foglalkozás egy része a környezetünkben élő madárhangok meghallgatása és felismerése volt. A madarak szárnyas lények lévén mindig is az égi sejtelmes világ részei voltak. A honfoglaló magyarok totemállata is a turulmadár volt. Tehát magyar népmesékben is szerepelnek madarak. A gyerekek megnézhették A csudamadár című népmesét. A természet és a madarak is sokszor művészek alkotásainak tárgyai. A foglalkozás végén a tanulóink vidám madárdalokat énekelhettek. Többek között Móra Ferenc A cinege cipője megzenésített változata zárta az előadást.
Bánki Melinda és Mészáros Péter