Híreink

7mérföldes országos

7mérföldes csizmában heted7határon át

Országos Mesevetélkedő 2017/2018-as iskolai évben

Vásárúton, 2018.április 25-én

 

Idén már 11.alkalommal  került megrendezésre a Hétmérföldes csizmában heted7határon át elnevezésű mesevetélkedő Szlovákia területén, amelybe idén már több száz tanuló nevezett be.

A vetélkedőre 4 fős csapatok nevezhettek, de nem volt feltétele a jelentkezésnek, hogy azonos korcsoportúak alkossanak egy csapatot.

Ez egy olyan játék, ahol a részvétel sokkal fontosabb, mint a győzelem! Közös „nyereséget” a mesék elolvasása, megértése, feldolgozása jelenti, s egyben ez a  játék öröme is!

Annak idején a Győr-Moson-Sopron megyei Bőny testvérközség hívta meg a vásárúti iskolát erre a vetélkedőre, majd Mózes Hajnalka tanító néni ezt követően szervezte meg először a szlovákiai megmérettetést Vásárúton.

A jelenlegi tanévben további gyönyörű magyar népmesékkel ismerkedhettek meg a kisdiákok és az őket felkészítő  pedagógusok egyaránt. Hatalmas élményt jelent a gyermekeknek, amikor beleélik magukat a szereplők életébe, megpróbálnak igazságosan bírálni, játékos formában megtanulják megkülönböztetni a lényegeset a lényegtelentől, feldolgozva a szöveget megértik, visszaadják a hallottakat. Nagy élvezettel dolgozzák fel az egyes meséket, közben pedig párhuzamot vonnak a mesék közt, mi az, ami hasonló, mi az ami teljesen más az egyes mesékben.

Egy ilyen nagyszabású, nívós verseny megszervezése természetesen óriási felelőséggel is jár. Hatalmas munka áll mögötte, amelynek a tudással kell párosulnia. Ennek ellenére Mózes Hajnalka PEDAGÓGUS töretlen elánnal, nagy sikerrel teszi minden évben.

 

A verseny 6  fordulóból áll, az első kettő az osztály-,illetve az iskolai fordulók, majd a körzeti és területi fordulókra került sor több helyszínen Szlovákia területén.  A  szlovákiai döntőre április 25-én került sor, ahol 20 csapat mérte össze tudását Vásárúton, végül a magyarországi döntő májusban  kerül megrendezésre.

Az első fordulóban a gyerekek 1 mesével találkoztak, majd a hozzá tartozó „ráhangoló“  feladatsor megoldásával  ismerkedhettek meg.            A további fordulókban 3 feldolgozandó mese várt a versenyzőkre.

Maga a verseny kerettörténetbe  /forgatókönyvbe/ foglalt 7 feladatból áll.

 

 

A mesevetélkedő komoly felkészülést igényel a gyerekektől, hiszen fordulónként több és több meséből kellett  felkészülniük. Az izgalmas, de tartalmas vetélkedőt a gyerekek nagy örömmel fogadták. Nagyon sokat segít a gyermekeknek a későbbi sikeres tanulásban, hiszen ez nem más, mint helyes szövegértelmezés, játékos formában.

A vetélkedő minden fordulóján 7 feladatsort kellett megoldaniuk a csapatoknak, amelyek közt volt:

 Igaz-Hamis megállapítása, Villámkérdések, Totó, Ki mondta- Kinek mondta, Keresztrejtvény, Összeköttetés, Mennyi az annyi, Gondolatolvasó feladatok, természetesen mindezek játékos formában.

  Az Országos mesevetélkedőn már 13 mese került feldolgozásra.

Szeretném bemutatni most az Országos Döntő néhány pillanatát:

 Mózes Hajnalka tanító néni nagyon sok szeretettel köszöntötte az ország mesebirodalmának szívében, a vásárúti József Attila Alapiskolában megjelent vendégeket  és a versenyzőket, akik közt ott voltak a Mesemanók, Tudorkák, Kalandorok, Csodálatos Főnixek egyszóval a gyerekek, akik  izgatottan várták, hogy kezdetét vegye a nívós vetélkedő DÖNTŐJE.

.

A szlovákiai döntőn a mese Manófalva legszebb erdejének egyik királyságába repítette el a versenyzőket , ahol egy bölcs kecskebak vezette útjukat.

Mint kiderült,  fejük felett a csodálatos Főnixek keringtek, az égbe nyúló fák között pedig az Okos baglyok kukucskáltak kíváncsian, míg a Mesemanók egyik ágról a másikra ugrándozva várták a varázslatos történetet.

A sűrű bozótban is különleges lények lapultak, Mesemackók, Csillagszeműek, Varázslók, sőt a Rettenthetetlenek a legveszélyesebb dunaszerdahelyi fajtából is készen álltak a kalandra. A Villámok, a Varázslók és a Boszorkányok a tavaszi szellő szárnyán érkeztek, a Mesés csajok magabiztos indulójával kísérték, a Vadvirágok pedig vidáman hajlongtak a ritmusra.

Mindenki készen állt, hiszen a Buksitörők, a Tökmagok, a Testőrök és a Felfedezők is rajthoz értek, egyszerre a méltóságteljes Varázslatosokkal és a szikrázó Tudorkákkal együtt.

20 csapat nyüzsgött  az erdőben mérte össze tudását a mese világában.

 

Talán sokan ismerik ezt az Einstein idézetet?

 „Ha azt szeretnéd, hogy gyermeked okos legyen, akkor olvass neki sok mesét. Ha még intelligensebb gyermeket szeretnél, olvass neki még több mesét.”

Igen, ez így igaz, hiszen a mese segíti  gyermeket  a fejlõdésében.

A mesehallgatás fejleszti a képzelőerőt, és segít a gyermeket céljai megvalósításában.

A valós élet nem mindig úgy működik, ahogy szeretnénk. A fantázia segít nekünk a minket körülvevő világ megértésében, segít a problémamegoldásban, új dolgok megalkotásában. A fantázia segítségével könnyebben elvégezzük mindennapi tevékenységünket, és segít a döntéshozatalban is. Az elképzelés elhatározássá válik, majd tettekké formálódik.

A jó képzelőerő erősebbé teszi a gyermekeket, megnöveli önbizalmukat.  Különösen fontos ez a tanulási problémával küzdő gyerekek esetében, akiknek több önbizalomra és megerősítésre van szükségük a mindennapokban is.

Az egyes csapatok nagyon jól érezték magukat, örültek, hogy résztvehettek  a versenyen.

A jó hangulatról beszéljenek a képek helyettem.

A kitartó munkának meglett az eredménye.

Gratulálunk a győztes csapatoknak, sok sikert kívánunk a magyarországi döntőn, melyre május 14-én kerül sor.

A győztes csapatok most már megmérettethetik magukat Szlovákia határain kívül is, Magyarországon.

A hétmérföldes csizmát idén a DIÓSFÖRGEPATONYI Alapiskola   Kalandorok és a TÜCSKÖK csapata  őrizheti meg egy teljes éven át.

Az adatokat összegyűjtötte:

Mgr. Bugár Edit , Dunaszerdahelyen a Vámbéry Ármin Alapiskola pedagógusa

Legfrisseb hírek

Közelgő esemény

Elérhetőségek

Hviezdoslav utca 2094/2, 92901 Dunajská Streda

  • 001npedit2
  • 002efsr
  • 003pop3