„Óh ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell,
hogy a Könyvnél több az Élet és az Ember:
mert a Könyv is Élet, és él, mint az ember –
így él: emberben könyv, s a Könyvben az Ember.”
Babits Mihály
Manapság sajnos egyre kevesebben nyúlnak a könyvhöz. Az emberek elfelejtik, milyen érzés a tudás hasábjait forgatni, olvasni, értelmezni. Az informatika adta lehetőségek hatalmas teret nyújtanak, kinyitják a világ tudásának kapuját, azonban kisebb személyes kapcsolatot, érintést, érzelmet nyújtanak, mint egy klasszikus könyv. A nyomtatott papíralapú kiadvány hasábjait forgathatjuk, kézzel érzékelhetjük az olvasmány terjedelmét, képzeletünket szárnyaltathatjuk.
A ma gyermekei egyre kevésbé folyamodnak az olvasáshoz - lehet az elektronikus vagy nyomtatott. A könnyebbik utat választják: a modern meséket és filmeket nézik, melyek során a rendező általi kész képeket látják a saját képzeletük helyett. Ezek lassan megsebesítik és kiölik a fantázia világát. Az olvasás attól válik csodássá, hogy mindenki másképp éli meg a történetet. A szerző megengedi, hogy mindenki a saját képzeletbeli világát bevigye a történetbe és egy egésszé tegye a leírtakkal.
Március a könyv hónapja, ezért osztályunkkal, a III.C-vel a Csallóközi Könyvtár Ifjúsági tagozatán jártunk. Egy könyvtárismereti órán vettünk részt, ahol megismerkedhettek a gyerekek a könyvtár látogatás szabályaival és illemtanával. Bepillantást nyerhettek a könyvtár belső működésébe, a könyvek kategorizálásába és sorba rendezésébe. Lehetőségük nyílt beiratkozni, így aktív tagjává válni a könyvtárnak. Szép számban megragadták ezt a lehetőséget és kölcsönöztek ki könyvet.
Az első lépéseket megtették az olvasóvá válásnak. Reménykedem benne, hogy egyre többen követik példájukat, és átélik az olvasás örömét.
Horváth Tamás