Tisztelt Szülők!
Lehet, hogy többször kezdem így az írásomat a kelleténél, hogy nagyon tartalmas hetet tudhatunk magunk mögött, de szerintem ez nem baj. Matematikából voltam egy kissé az elmúlt hét előtt dilemmában, mert figyelembe kellett vennem, hogy jön a 9 nap szünet, mi pedig egy héttel a szünet előtt befejeztük az összeadás, kivonás, szorzás, osztás másodikban tanultak átismétlését. Két lehetőség állt előttünk, vagy még gyakorlunk és a szünet után csapunk bele az új anyagba, a bevezetésbe az ezres számkörbe, vagy elkezdjük a szünet előtt. Utólag jó döntésnek tűnik, hogy haladtunk tovább, ugyanis a négyszer 45 percben rengeteg munkát elvégeztek a gyerekek. Ezt leginkább azok tudnák alátámasztani, akiknek a gyerekük hiányzott és mikor írtuk össze a pótolnivalót, egy - egy napra oldalakon keresztül kellett a házi feladattal együtt sorolni a tennivalót. Az ezres számkörbeni tájékozódás egyik módszertani fogása, hogy tanuljuk, gyakoroljuk a számok alaki, valódi és helyi értéküket. Persze és annak nagyon örülök, hogy ha egy tanuló pld. a 578 - esetében el tudja mondani, hogy ebben a számban a 7 helyi értéke tízes, alaki értéke hét és a valódi értéke hetven, de ezeknek a gyakorlatoknak nem az az elsődleges lényege, hogy ez az elméleti tudás megvalósuljon, hanem hogy a gyerekek minél magabiztosabban tájékozódjanak az ezres számkörben. Szeretnék egy kis magyar iskolai propagandát is kifejteni ehhez a témakörhöz is. Olyan tansegédeszközöket is használunk digitális háttérrel kiegészülve, tanmenettel, logikus felépítéssel, ami bárhol a világon megállná a helyét. A másik pedig, megnézném, hogy egy szlovák alapiskolában egy magyar anyanyelvű tanuló miként értene meg egy olyan utasítást, hogy : " Alkoss egy olyan háromjegyű számot, amelyben a legnagyobb és kegkisebb helyi értéken a legnagyobb alaki értékű szám szerepel és a tízesek helyi értéken álló szám valódi értéke nyolcvan! " Csütörtökön a tanulók írtak egy írásbeli feleletet szorzásból, osztásból. Összesen 41 pontot lehetett szerezni. Az osztályzás: 41 - 37 - egyes, 36 - 29 - kettes, 28 - 21 - hármas. 22 tanuló írt, közülük 18 - nak sikerült egyesre, / hat hibátlan /, háromnak lett kettes. Az írásbeli feleletet kijavítva hazaküldtem. Ez az eredmény osztályszinten nagyon jó. Amikor azonban átnéztem egyenként a feleleteket és kijegyzeteltem a hibákat, tudom, hogy kinél, vagy kiknél mit kell korrigálni, megerősíteni a tanultakat. Kinél van hiányosság az osztás területél, kinél okoz nehézséget a szövegértelmezés a szöveges feladatnél, ki lassú, bizonytalan. Még akkor is, ha a felmérő egyes lett. Ez érvényes az összeadásra és kivonásra is, hisz ha a tanuló nem biztos a százas számkörben, akkor nem haladhatunk tovább. És még egy megjegyzés, sok egyes született, de a kettes eredményt sem a szél fújta össze, a tanulóknak azért is sokat kellett tenniük.
Képzőművészeten egy sárkányt készítettünk, informatikán több minden eddig gyakoroltak mellett a szövegszerkesztéskor a betűk méretének megváltoztatását tanultuk, természetismeretből befejeztük a víz körforgását és átvettük, hogy mi úszik és mi nem a víz felszínén. Ebben a témakörben az a könnyű feladat, hogy az úszik, ami könnyebb a víznél és az a nehéz, hogy a gyerekekkel megértetni, hogy az olyan tárgyak is úszhatnak, melyek nehezebbek a víznél, csak olyan az alakjuk, hogy olyan mennyiségű vizet szorítanak ki, ami lehetővé teszi a víz felszínén maradást. Természetesen nem várom el, hogy mindenki papagájszerűen ezt így visszaadja, arra törekszem, hogy ne az alakuljon ki a gyerekeknél, hogy csak a víznél könnyebb anyagok képesek a víz felszínén maradni. / Ezt pedig csak Önöknek írom, hogy a Bermuda - háromszög rejtélye, hogy a tengerfenéken működő vulkánok gázkiáramlása megváltoztatja a vízsűrűséget időnként, ezért a normál vízsűrűség mellett a felszínen maradó hajók elsüllyednek. / Honismeretből a városi és falusi közlekedés összehasonlításával foglalkoztunk, Dunaszerdahelyre fókuszálva és a közlekedés biztonságáról tanultunk.
Szlovák nyelvből több minden mellett foglalkoztunk a napok ragozásával, az órameghatározással, a do elöljárószó használatával, a sorszámnevekkel, második héten különböző formában gyakoroltunk 24 melléknevet. A feladatlapra magyarul odaírtam a megfelelő szót. Megbeszéltem a gyerekekkel, hogy mindegy mi van a képen, mi hímnemben használjuk a tulajdonságokat. Tehát: múdry, ospalý, štíhly, škaredý, obrovský, maličký, smutný, veselý, pracovitý, lenivý, zaľúbený, tučný, chudý, smädný, unavený, hladný, sýty, zlostný, pyšný, zdvorilý, smelý, bojazlivý, dobrosrdečný, lakomý, ( Én az irigyre ezt tanítom, de jó skúpy is, de az fösvényt, fukart jelent. ) A másik rajzos feladatlapot így gyakoroltuk: V pondelok o jednej idem do Bratislavy. V utorok o druhej idem do školy. V stredu o tretej idem do Dunajskej Stredy. Vo štvrtok o štvrtej idem do obchodu. V piatok o piatej idem do lesa. V sobotu o šiestej idem do Šamorína. V nedeľu o siedmej idem do kina. V piatok máme matematiku, slovenský jazyk, maďarský jazyk, prírodovedu, vlastivedu a maďarský jazyk. Prvá hodina je maďarský jazyk, druhá hodina je matematika, tretia hodina je prírodoveda, štvrtá hodina je vlastiveda, piata hodina je slovenský jazyk, šiesta hodina je maďarský jazyk. A feladatlapok itt is letölthetőek: feladatlap 1, feladatlap 2.
Még pár információ. Nagyon köszönjük mindenkinek, akik bekapcsolódtak a papírgyűjtésbe. Befizettem a szülői tanács tanulónkénti 20 euróját azok után, akik a 3. B - ben fizetik azt. Az iskolánkban lehetőség van gyermekeik fényképével ellátott karácsonyi üdvözlőlapok, 2019 - es naptárak készítésére. Ha valakit érdekel ez, reggel nálam, délután Annamáriánál érdeklődjenek a pontosabb részletekért. A gyerekekkel novemben 5 - én találkozom.
Házi feladat:
nyelvtan: 20/6
matematika: sárga, 19/3., 4.
szlovák: Gyakorolhatják a fent említett két feladatlapot.
olvasás: A batyu
Aki teheti, a gyerekekkel együtt jót pihenjen, a gyerekeknek mindenképp egy jó hét feltöltődést kívánok, hogy utána újra belevethessük magunkat a munkába! Tisztelettel: M. P.
- Mészáros Péter 3.B
- Találatok: 486