Tisztelt Szülők!
Elnézést kérek, ha pár háztartásban gondot okozott a hétfői olvasmányunk gyakorlati kivitelezése, ami a tojások megpuhításának módjáról szólt. Olvasásból két ismeretterjesztő szöveggel és egy Benedek Elek mesefeldolgozásával foglalkoztunk. Nyelvtanból pedig az elválasztás szabályszerűségeit fejezzük be.
A szlovák nyelv az egész héten egyben volt. Több minden mellett újdonságként sokat gyakoroltuk a következő kifejezéseket, a hozzájuk tartozó konverzációs gyakorlatokkal: na začiatku chodby...., na konci chodby....., predstavujem sa vám....., dovoľ, aby som sa predstavil / a /....., Ma, pénteken a tanulók csoportokban dolgoztak az óra kétharmadában. Az volt a feladatuk, hogy minél több mindent le kellett írniuk magukról, családjukról. Persze mind tanultuk és segédkérdések is fent voltak a táblán. Foglalkoztunk egy feladatlappal is, amelyen fiúk, lányok tudnak, illetve nem tudnak valamilyen cselekményt. A három lehetőségből aláhúztuk az egy helyeset. A gyerelkeknek otthon le kell írniuk a nyolc mondatot a szlovák füzetükbe. Ezzel a feladatlappal a továbbiakban az a tervem, hogy csak a képek maradnak a lapon és a gyerekek nevei és a tanulóknak fejből fog kelleni megmondaniuk, ki mit tud, illetve nem tud. A másik cél, hogy ezeket a kifejezéseket beépítjük az önmagukról elmondottakba is.
Matematikából továbbra is az összeadással, kivonással, osztással, szorzással foglalkozunk százas számkörben. Egy kicsit foglalkoztunk a maradékos osztással is. És persze a mindehhez tartozó szöveges és logikai feladatokkal. Geometriáztunk is, átismételtük a már ismert síkalakzatokat, téralakzatokat, tükröztünk, stb.
Informatikából egy újabb feladat segítségével gyakoroltuk az egérhasználatot, de ez a feladat még logikai feladatnak is igen jó volt, lényegében a gyerekeknek megadott utasítások alapján és segédábra alapján kellett eldönteniük, hogy egyes képeket milyen halmazmeghatározás szerint kell csoportosítani helyesen. Képzőművészeten könyvjelzőket készítettünk. Természetismereten megváltoztattuk a víz halmazállapotát. Továbbá azzal foglalkoztunk, hogy a természetben milyen halmazállapotban, milyen formában, minek a hatására változik a víz megjelenési formája. Jég, hó, folyóvíz, harmat, pára, vízgőz, jégvirág, köd. A munkáltató tankönyvünkben egy kissé tudományoskodóan van feldolgozva a téma, de úgy gondolom ennek segítségével is ki lehet alakítani a tanulóknál egy letisztult, a fontosabb alapfogalmakra koncentráló alaptudást, illetve kissé rendszerezni azt amit úgyis tudnak.
Pár információ. Megjöttek a Bethlen Gábor Alapítvány támogatásról az értesítések. Mindenki megkapta a megpályázott összeget. Kérem a jövő héten ha az iskolánkban járnak vigyék el ezt az értesítést, vagy írjanak nekem egy üzenetet, hogy a gyerekükkel küldhetem haza. Akiknek az összeg nem számlára jött, figyeljenek oda, hogy időben kivegyék azt. Kérem készüljenek arra, hogy két hét múlva az őszi szünet napjai, az egy állami ünnep és egy igazgatói szabadnap azt fogja eredményezni, hogy 9 napot nem jövünk iskolába. X. 29 - től, XI. 2 - ig nem lesz tanítás és a két szombat, vasárnap.
Házi feladat:
olvasás: Tücsökből, Mátyás király és a szántóvető
matematika: lila, 24/1., 4.
nyelvtan: 15/3., 4.
szlovák: Leírni a füzetbe a 8 helyes mondatot.
Tisztelettel, M. P.
- Mészáros Péter 2.B
- Találatok: 376