Tisztelt Szülők!
Itt állunk az első félév küszöbén. A legnehezebb időszak már mögöttünk van. Egy elsős kisgyerek értékelése különösen fontos a szülők és a gyermek számára is. Hetente beszámolok az osztály munkájáról, sok szülővel heti szinten beszélgetünk csemetéje magatartásáról, szorgalmáról ill. adott tantárgyakon elért eredményeiről, fejlődéséről. Mégis a bizonyítvány egy fontos dolog.
Mi, pedagógusok folyamatosan figyelünk, értékelünk és tájékoztatunk a szokott csatornákon. A félévi bizonyítvány kivonatában szereplő tantárgyi osztályzatok összefoglaló képet adnak majd a tanuló adott félévben nyújtott összteljesítményéről. A magatartás értékelésénél figyelembe vesszük a fegyelmezettséget tanítás alatt és napköziben, viszonyát a felnőttekhez és a társaihoz, környezetéhez /p. mennyire tart rendet maga körül/. Szorgalma magába foglalja önállóságát, figyelmét, aktvitását, kötelességtudatát, felkészülését. Magyar nyelv /olvasás,írás/ értékelésnél figyelembe vesszük a beszéd, kommunikáció szintjét, szókincsét, olvasásnál a betűismeretet, összeolvasást, szövegértést, írásnál a betűismeretet, betűalakítást, másolást, külalakot, matematikánál a számfogalom szintjét és a műveletvégzések készségét.
Heti munkánk: ismét két új betűvel gazdagodtunk. Ezek olvasása és írása most nagyobb figyelmet és több gyakorlást igényelt. Nem is kapott mindenki egyest a kicsi írásfüzetébe. Nyomtatott mondatokat másoltak az iskolai füzetükbe. Négy tanulónak nem adtam kitűnő értékelést. Elmagyaráztam nekik a sor végén való helyes elválasztás szabályát. Most már erre is oda kell figyelni. Még mindig vannak,akik nem találják melyik sorba, hova írhatnak. Náluk a térbeli tájékozódás bizonytalan. Sokat gyakoroltuk a hangoztatást, tollbamondást. Ábécéskönyvünk mellett elővettük a Gőgös Gúnár Gedeont. Örömmel olvassák. Rendszeresen fogjuk használni.
Matematika órákon is igyekeztünk a legtöbbet kihozni magunkból. Újdonság volt az első, második….sorszámnevek jelölése írásban. Tízes szám felbontásáig jutottunk. Nem hanyagoltuk a számok bontását, pótlásos és szöveges feladatokat sem.
Szlovák nyelv: szókincsünket Rózsika barátnőnk szavaival bővítettük. Lefeleltek. Adtam ketteseket is. Belekezdtünk a Piroska és a farkas mese tanulásába. A lefénymásolt mondatok /mese szövege/ csak kis segítség esetleg otthonra. A mesét dramatizáljuk. Közben sokkal több, változatos párbeszédet alkotunk. A farkas és nagymama is monológot folytat, hangosan gondolkodik, többet kérdez. Ezt sokféleképpen változtatjuk. Igyekszem olyan mondatokat kitalálni, ami majd a mindennapi életben is felhasználható: Kam ideš……….? /Červená Čiapočka/, Čo máš v…../košíku/?, Kde býva…./stará mama/?, Kto je tam?...../vlk klope na dverách/, Poď sem!, Poď ďalej!, Sadni si na posteľ!, Ako sa máš?/stará mama/……..A mesét természetesen még nem fogom feleltetni. Még rajzokat is készítünk hozzá. Értékelés majd az órán nyújtott aktivitás, mondatalkotás és a párbeszédek alapján lesz.
Hétvégi feladatok:
Ábécéskönyv: 75-,76.oldal
Írásfüzet: 6.,7.oldal
Kellemes hétvégét kívánok!
Tisztelettel: Bánki Melinda