Osztályok hírei

Eltelt a negyede

Tisztelt szülők!

    Eltelt a negyede, mármint a harmadik évfolyamnak. Ezen a héten azt tapasztaltam, hogy a legnagyobb újdonságok és új fogalmak bevezetése éppen honismeretből, illetve természetismeretből történtek. Honismeretből Szlovákia területi elhelyezkedésével foglalkoztunk a térképen, ilyenkor én egy kicsit Magyarországgal is foglalkozom, ahogy az az órán írt jegyzeteinkből is kitűnik. szinte soha el nem kerülendő egy kis történelmi kitekintés sem, fontos, hogy a tanulók zsigereikben érzékeljék, mind őket, mind az ősszes ősüket a gólya és nem a vonat hozta Csallóközbe. Új fogalom a Kápát - medence és Közép - Európa fogalmával va ló megismerkedés. Sajnos, kedden még nem kommunikált a laptopom a megjavított kivetítővel, pedig ezen az órán remekül ki lehetett volna használni, ez az esemény a jövő hétre maradt. Ebben a témakörben az a célom, hogy a tanulók tudják meghatározni hol van Szlovákia, / Közép - Európában, Kárpát - medencében /, lehetőség szerint, persze ez egyénileg nagyon eltérő lehet, legyen is fogalmuk mitől közép az az Európa, mi határolja Kárpát - medencét. Ezzel azt akarom érzékeltetni, hogy pld. Szlovákia helyzetének meghatározásában ne az legyen a döntő, hogy a tanulók megtanulnak két mondatot fejből, hanem életkoruknak megfelelően valódi tudást tükrözve beszélni tudjanak róla. Továbbá tudniuk kellene a gyerekeknek mely országok és merre szomszédosak Szlovákiával. Egy interdiszciplinális feladat, a tanulók tudják helyesen leírni a Közép - Európa és Kárpát - medence szavakat.Természetismeretből a világűrrel, a naprendszerrel kezdtünk foglalkozni. Itt pedig még nekünk felnőtteknek is szinte felmérhetetlen idő, tér stb. ismereteket kellene a tanulóknak bevezetni. Elég, ha arra gondolok, hogy egész életemben a jobb érzékeltetést előtérbe helyezendő, eltorzított modelleket kellett nézegetnem, miközben a Naprendszer 98,9 százalékát maga a Nap tömege teszi ki. A kivetítő ekkor már remek segítség volt  és még lesz is.

    Matematikából pénteken megírtuk az ígért felmérőt, amely két részből állt, bevezetés az ezres számkörbe és számképzés. az első része a tanulóknak nagyon könnyűnek tűnt és sajnos a másik is. A számképzés kellő tudás mellett odafigyelést, rendezettséget, alaposságot is igényel. Még nem javítottam ki, de azt láttam, hogy a számképzéses részen több tanuló vagy nem értelmezte pontosan a feladatot, vagy nem kereste meg az összes lehetőséget és ez igen jó előmenetelű tanulókkal is előfordult. A pénteken írt felmérő itt letölthető: 1. feladatlap, 2. feladatlap. A jövő héten a számok egyes, tízes, százas számszomszédából, a tízesekre és százasokra való kerekítésből és igen egyszerű kivonási és összeadási feladatokból fognak a tanulók felelni írásban. Természetesen ezres számkörre értendő. Amikor az első mat. írásbeliket osztottam ki, Keszegh Ákos hiányzott és nem írtuk be a jegyét. Ez most jutott az eszembe, mert rendezgettem a dolgaimat és nálam van még a felmérője. Ezt kedden pótoljuk.
Szlovák nyelvből megpróbáltam a tanulókat minél többet feleltetni az új feladatlapokból is és a Lev a myš c. olvasmányból is. A múlt héten jelzett írásbeli felelet is megtörtént kérdések alapján a Magda ide spať c. olv. alapján. A feladat elég nehéznek bizonyult. Akármennyire is begyakorolt feladatról volt szó, a tanulóknak mégis fejből kellett megfogalmazniuk a mondatokat és leírni azokat hibátlan helyesírással szlovákul. Hatuknak sikerült egyesre a többiét láttamoztam. Ők hatan nagyon ügyesek voltak. Ez nem azt jelenti, hogy a többi nem iparkodott. Feladatlapokkal is foglalkoztunk ezen a héten. Az első faladatlapról ezt gy akoroltuk: Chcel /a/ by som mať v detskej izbe knihu, psa, počítač, mačku a koberec. Ezt a feladatlapot még ki fogjuk bővíteni. Az másodiknál az a feladat, hogy a tanulók értsék a szöveget és tudják folyamatosan elolvasni a hét kérdőmondat után a megfelelő válaszmondatokat, színezés, összekötés nélkül. A harmadik lap egyszerűnek tűnik. Pedig fontos szlogenek, igeragozás, ellentétes jetentésű melléknevek, kérdő mondan helyes szórendje stb. szerepel benne. Ezzel a szöveggel is van tervem a jövő hétre, gyakoroltatom rajta a párbeszédet és egyes kérdéseket. illetve válaszokat írásban is kiegészíttetek majd a gyerekekkel. A feladatlapok itt is letölthetőek: 3. feladatlap, 4. feladatlap, 5. feladatlap.
Novemben 28 -án a tanulók nem jönnek iskolába a hagyományos Tudok verseny megszervezése miatt. Ezt azért jelzem, hogy legyen elég idő hova megtervezni, mi lesz gyerekeikkel.

Házi feladat:
olv. : A kalács
írás: A kalács c. olv. bejelölt első bekezdését a tanulók másolják le az olv. füzetbe. Szépen!
mat. sárga: 22. old. 5., 6., 23. old. 1., 2., 3. feladatok
szlovák: folymatosan olvasni a fent említett feladatlapokon lévő szövegeket és másolják le a Čo robíš? párbeszédet a szlovák füzeteikbe. A Peter, Monika nevek helyett gondolatjeleket tegyenek ki a tanulók.

Tisztelettel: M. P.

Közelgő esemény

Elérhetőségek

Hviezdoslav utca 2094/2, 92901 Dunajská Streda

  • 001npedit2
  • 002efsr
  • 003pop3