Tisztelt Szülők!
Ezen a héten is szerintem eléggé kidolgoztuk magunkat. Próbálok minden napot minél több tartalommal megtölteni, hogy kihasználjuk a téli szünet előtti szépen összefüggő időszakot.
Magyar nyelvből az elmúlt két hét sok feladatlapja után újra visszatértünk a tankönyvhöz. Nagyon fontos tennivalónk volt, a toldalékos szavaknál megkülönböztettük a szótővet és a toldalékot. Ennek a pontos tudása majd még jól jön majd helyesírás szempontjából is. A legtöbb tanuló megfelelő külalakkal és helyesírással ír.
Matematikából belevágtunk az összeadásba százas számkörben tízes átlépéssel, ennek a legegyszerűbb formájával, amikor nem kerek tízesekhez egyjegyű számokat adunk hozzá. A cél, hogy amit a tanulók már tudnak a húszas számkörben, tudják adaptálni a százas számkörre. Persze ennek is volt bevezető időszaka, remélem minél hatékonyabbra sikerült.
Szlovák nyelvből belevágtunk az írásba. A szlovák betűk négy csoportba sorolhatóak. Egyesek mind kiejtésben, mind leírva megegyeznek a magyarral. Pld. t, k, f stb. A második csoport, amelyek leírva van magyar megfelelőjük, de másképp ejtjük ki, ezek az e és az a. A harmadik csoport az amelyeket szlovák nyelven másképp írunk, de van megfelelő betű rá a magyarban, amit úgy ejtünk, pld. š, č, ž stb. A negyedik csoportba tartoznak azok a betűk, amelyeknek nincs megfelelő betűalakjuk és kiejtési formájuk sem, Ezek az ô és a ŕ. Nekünk ezt kell követnünk. Az első csoportot nem szükséges tanítani, mert ezt a tanulók már ismerik. Ezért kezdtük az a és e betűvel, de csak olyan szavakkal, amelyben semmi más, a tanulók által még nem tudott idegen betű lenne. Tehát azt leírtuk, hogy fajka, de pld. a pes, még nem jelenhetett meg. Lett a tanulóknak szlovák füzetük is, ami egyelőre még egy segédvonalas. A nem általam tanított csoport is természetesen kapott megfelelő füzetet, itt én elfelejtettem tájékoztatni Süke tanítónénit, hogy a mi osztályunknak én vásárolom a füzeteket, ezért fordulhatott elő, hogy arra kérte a tanulókat, hogy hozzanak füzetet. Még egyszer, nem kell sem füzetet, sem rajzlapot, sem színes lapokat, sem zsírkrétát, stb. venni, mert Önök az év elején fizettek a tanszerekre és az még kitart. Ami szükséges, hogy legyen a tanulóknál, amit nem én biztosítok, az a színes ceruzák, radír, olló, közepes keménységű grafitceruza és valamilyen sanon euroobalokkal a feladatpalok számára. De ha valakinek nincs ceruzája, színes ceruzája, euroobalja, esetenkénk én is adhatok nekik, mert ezekből is vettem a közösből, hogy gördülékenyen menjen a munka. Vissza a szlovákhoz. Több minden mellett három feladatlap ismétlésével is foglalkoztunk. 1. feladatlap: Kde je? Tanier je v kuchyni. Obraz je v obývačke. stb. Chcel by som plávať. stb. Slimák je zlý, pes je horší, netopier je najhorší. Chlieb je dobrý, syr je lepší, nanuk je najlepší. 2. feladatlap: Mám ťažkú tašku, stb... 3. feladatlap, a nem rég tanult zajačia rodina. Ez is visszakereshető. A feladatlapokat a tanulók vitték magukkal, visszakereshetőek is, de itt is letölthetőek: magyar nyelvi feladatlap, szlovák 1-2, szlovák 3.
Papírgyűjtésre kaptunk 96 eurót, amit beteszünk az osztálypénztárhoz.
Házi feladat:
olvasás: Akár tetszik, akár nem..... Csak egy öreg néni
nyelvtan: feladatlapon Itt is letölthető.
szlovák nyelv: Gyakorolhatják a fent említett három feladatlapot.
matematika: zöld, 23. old. 2., a 3. gyakorlatból csak az első kettő és 5. gyak.
Tisztelettel: M. P.