Tisztelt Szülők!
Matematikából majdnem befejeztük az első évfolyamban tanultak ismétlését. Összeadás, kivonás húszas számkörben, logikai feladatok, nyitott mondatok, szöveges feladatok, az idő, hosszúság, űrmérték és tömeg mérése. Ahhoz, hogy tudjam milyen tempóban haladhatunk tovább, egy felméréssorozat előtt állunk. Felmérem, hogy a gyerekek milyen biztonsággal adnak össze húszas számkörben tízes átlépéssel, hogyan oldanak meg egyszerűbb szöveges és logikai feladatokat.
Az időről azt gyakoroltuk, hogy melyek az időegységek a másodperctől az évezredig, hány másodperc egy perc, hány perc egy óra, hány óra egy nap, hány nap egy hét, hány nap lehet egy hónap, hány hónap egy év, felsoroltuk a hónapokat sorban, a gyerekeknek tudniuk kell, hogy melyik hónapban születtek, mitől egy év egy év, mi az időmérés eszköze, az ügyesebbek ismerik a délutáni időmeghatározásokat is, ( 13 óra az du. 1 óra, stb. ). A hosszúságról mutattuk a millimétert, centimétert, decimétert, métert, említettük még a kilométert, továbbá, hogy mi lehet a hosszúságmérés objektív eszköze, ( mérőszalag, vonalzó, stb. ), régi hosszmérték a kisarasz, nagyarasz, ezek miért nem lehetnek pontosak. A tömegről, vagy súlyról említettük a mértékegységeit, a kilogrammot, mázsát, tonnát, tudniuk kell a tanulóknak, hogy milyen nehezek, mennyi a tömegük, mi lehet a tömeg mérőeszköze ( pld. mérleg ). Az űrmértékről visszaidéztük az egy liter, fél liter, egy deciliter fogalmát, az űrmérték mérőeszközét ( mérőedény ). Gyakoroltuk továbbá, hogy mit mérünk tömeg és mit űrmértékegységben. Pld. sót, cukrot, húst, stb. tömegmértékegységben, a folyadékokat, tejet, ásványvizet, benzint, stb. űrmértékegségekben mérünk. Természetesen a gyerekeknek a mértékegységeket nem kell még tudniuk átalkítaniuk, ezt nem is gyakoroltuk. Az ügyesebbek egyszerűbb esetekben tudhatják, de ez későbbi tananyag.
Szlovák nyelvből ezen a héten is összehangolva dolgozott a két csoport. Több minden mellett a következő feladatlapokat ismételtük: 1. Červená čiapočka. A tanulók az első osztályban nem tanultak szlovákul módszeresen olvasni. Mégis sokat gyakorolt szövegek esetében erre sor került, de a szlovák szöveg olvsása még nem követelmény, csak pozitívan értékelem. Tehát ezzel az a cél, hogy a tanulók minél pontosabban tudják olvasni a szöveget, de kérem ne gyakoroltassák agyon, mert ennek teljesítése csak a legügyesebbektől várható el. Természetesen ezzel a szöveggel az olvasáson túl több mindent kezdünk, minél pontosabban lefordítjuk, hamis mondatokat mondok, amit a gyerekeknek ki kell javítaniuk, a legeslegügyesebbek pedig, vagy önállóan, vagy kisebb segítséggel visszamondják a történetet. 2. feladatlap. Čo si prosís? Prosím si citrónovú, jahodovú, čokoládovú zmrzlinu, paradajkovú, fazuľovú polievku, makový koláč, citrónový čaj, mliečnu čokoládu, pálivú papriku, čokoládovú bábovku, citrónový džsús a nanuk. 3. feladatlap. Zdenko píše do zošita, umyje si zuby zubnou kefkou a zubnou pastou, žehlí, kŕmi žraloka, žabu a zajaca. Ezeket a feladatlapokat a tanulók vitték haza, de itt is letölthetőek. 1. feladatlap, 2. feladatlap, 3. feladatlap. Az én csoportom továbbá gyakorolta a megfelelő kérdésre a megfelelő válaszadást. Čo robíš? Čo robíte? Čo chceš robiť? Čo chcete robiť? Čo by si chcel robiť? Čo budeš robiť? Čo budete robiť? Čo robíš o jednej, o druhej? stb. Közben mutatom a tevékenységeket, čítam, telefonujem, spievam, stb. Gyakoroltuk továbbá a do és v elöljárók használatát, hozzájuk kapcsolt főnevek ragozását. Kde si? Som v škole. Som v triede. Som v Dunajskej Strede. Kam ideš? Idem do školy, do obchodu, do lesa stb. Gyakoroltuk továbbá a ťažký - ľahký, čistý - špinavý, krátky - dlhý, užitočný - škodlivý ellentétes jelentésű valamint a pohodlný mellékneveket.
A gyerekek egy új írásfüzetet kaptak, amiben már csak egy segédvonal van, tehát a magas betűk magasságát már maguknak kell eltalálniuk, nem a felső vonalig írva, hanem kb. a sor kétharmadáig.
Péntek délelőtt a második órán egy játékos meseórán voltunk az aulában. Minden évben Benedek Elek születésnapja a magyar népmese napja. Képzőművészeti órán pedig a tanulók egy ismert festményt reprodukáltak sajátos stílusban. Ezeket láthatják a képeken.
Kérem a papírgyűjtésről ne feledkezzenek meg. Köszönöm.
Házi feladat:
matematika: kék: 21/4., 5.
nyelvtan: írásfüzetbe 15/3
olvasás: A cinege cipője
írás: A gyerekek másolják le az írásfüzetbe A cinege cipője c. vers első 3 versszakát, ahogy verset másolunk.
szlovák nyelv: Gyakorolhatják a fenti feladatlapokat. Mindkét csoport.
Tisztelettel, M. P.