Osztályok hírei

Fényes Real győzelem előtt az el clasicon

Tisztelt Szülők!

    Gondolom már senkinek sem ismeretlen az el clasico fogalma és azon olvasóknak, akik időben olvassák a heti történéseket óriási szerencséjük van, mert ma, szombaton nem maradnak le 18. 00 -tól az idény első Real - Barca összecsapásáról. De ami még ennél is fontosabb, hogy matematikából megírtuk a második felmérőnket, ami kategóriákkal nehezebb lett, mint az első. Erre azért volt szükségem, hogy kiderüljön a számomra, hogy a tanulók mennyire sajátították el készség szinten egy alapos átismétlés után az összeadást és kivonást százas számkörben, valamint mennyire boldogulnak el egy viszonylag bonyolultabb szöveges feladattal. Az eredményt csak a jövő heti írásomban ismertetem. A pénteken megírt felmérő itt letölthető.

     Matematikából ezen a héten leginkább az ezres számkörben való eligazodást gyakoroltuk, a helyi érték, az alaki érték és a valódi érték fogalmaknak a minél pontosabb meghatározása volt a porondon. Természetesen minden azt szolgálja, hogy ezen elméleti ismereteket a gyakorlatban minél jobban tudják a gyerekek használni. A gyakorlati ismeret azt jelenti, hogy tudjanak számokat nagyság szerint összehasonlítani, háromjegyű számokat leírni, akkor is, ha akár a tízes, akár az egyes helyi értéken nulla mennyiség szerepel, tudjanak számokat képezni ismétlődéses és nem ismétlődéses formában is, stb. A számképzés adott számjegyekből kiváló alkalom arra, hogy a gyerekekben egyfajta rendszerességet fejlesszünk ki, mert ha a képzés során ragaszkodnak egyfajta szisztémához, akkor kisebb az esélye, hogy kihagynak bizonyos lehetőségeket. Ezt már az első osztálytól kezdve tudatosan építem fel náluk, remélem van fogatatja. A jövő hétre szintén terveztem egy felmérőt, amelynek témája leginkább a szorzás, osztás lesz, illetve az ezen alapuló logikai feladatok.

    Magyar nyelvből a szavak toldalékolását gyakoroltuk. Tervezek egy tollbamondást írattatni, amely a tól, től, ról, ről, ból, ből, t, és a val, vel toldalékok helyesírására lesz beállítva. Ezek közül a legnehezebb a val, vel toldalékok helyesírása azokban az esetekben, ha a toldalékolt főnév mássalhangzóra végződig és a val, vagy vel véje átalakul az utolsó mássalhangzóvá és ráadásul ezt a kiejtésben nem érzékelhető. Pld. borssal. Az osztályban több olyan tanuló van, akik kedvéért időnként sokkal többet és elméletibb megközelítésből is érdemes egy jelenséget megvizsgálnunk. Pld. azt, hogy mikor teszünk egy szóhoz val, és mikor egy vel végződést. Mivel az ő anyanyelvük a magyar, gyakorlatban ezt soha nem tévesztenék el, de mi megemlítettük, hogy a magánhangzókat felosztjuk magasakra és mélyekre és hogy ez miként befolyásolja a toldalékolást. Ráadásul az első osztály első hónapjától olyan artikulációs gyakorlatokat használtunk, amelyekben vagy csupa mély, vagy csupa magas magánhangzó szerepel : á - a - o - u - o - a - á, a másik: e - é - i - ö - ü - i - é - e. Nekem meg az a feladatom, hogy ezt időnként felszínen tartsam. Szeretném, ha munkámban minél több lenne a logika, rendszeresség és ha lehet semmi t sem szeretnék a felejtésnek tanítani, amit egyszer megtanítottam az megmaradjon és használható tudás legyen.

    Szlovák nyelvből ezen a héten sajnos nem tudtam mindenkit lefeleltetni a hévégére feladott anyagból. Átvettünk egy új olvasmányt a Pomýlené obrázky címűt. Ez könnyebb, mint a múlt heti. Foglalkoztunk továbbá új feladatlapokkal, amelyek a sorszámnevek ragozására, a melléknevek ragozásásra, a hétköznapok neveinek ragozására és az évszakok neveinek ragozásásra irányult. Az első feladatlapot így gyakoroltuk: V prvom dome býva ťava. V druhom dome býva slon. V treťom dome býva had. Vo štvrtom dome býva jeleň. stb. A másik oszlopban színek szerint határoztuk meg a házakat. V červenom dome býva krava. V modrom dome býva sliepka. stb. A színek nem biztos, hogy jók, mert nem emlékszem hogy színeztek a gyerekek, de a hazavitt feladatlapon ott van pontosan. A másik feladatlapon az órarendről meg kell határozniuk a tanulóknak minden nap egy tanórát, ami sárgával van beszínezve. V pondelok piata hodina je matematika. V utorok druhá hodina je anglický jazyk. Stb.
    Alul pedig készítettünk 4 rajzot, ezekről a következőket gyakoroltuk: Na jar kvitnú kvety. V lete je horúco. Na jeseň sa obejajú jablká. V zime padá sneh. Urobíme snehuliaka. Ennél a gyakorlatnál a lényeg, hogy gyakorolják a tavasszal, nyáron, ősszel, télen formát szlovákul. A feladatlapok itt letölthetőek. 1. feladatlap, 2. feladatlap.  

    Az egyik közös ebédelésünk alkalmával Gaál József tanító bácsi nagyon megdícsérte a gyerekeket, szeret velük foglalkozni. Fogékonyak a különböző zenei foglalkozásokra. Gencs tanító bácsi pedig adott nekem egy harmonogrammot, amin a Dunaszerdahelyen tartandó gyerek, illenve ifjúsági misék időpontját tartalmazza. Ez az ismertető még további foglalkozások lehetőségét is tartalmazza. Ezt a szórólapot kifüggesztem a faliújságunkra, akit érint, vagy érdekel, nézze meg. Nagy Csilla tanítónéni üzeni a szülőknek, ha valakinek kérdése van az angolnyelv oktatásával kapcsolatban, reggel fél nyolc tól megtalája őt az irodájában. És még egy nagyon érdekesnek ígérkező esemény, a jövő héten az iskolánkban egy ásvány, illetve ősállatoktól származó kövület kiállítás lesz. Aki erre fogékony figyelje az eseményeket. A gyerekekkel biztos, hogy áttanulmányozzuk.

Házi feladat:
Olvasás: Vicces ez a Zsuzsi
Matematika : feladatlapon A tanulók hazavitték, de itt is letölthető
Szlovák nyelv: olvasás: Pomýlené obrázky, a fent említett két feladatlap, írás: a füzetben leírt kérdésekre válaszoljanak a gyerekek írásban

Tisztelettel: M. P.

 

Közelgő esemény

Elérhetőségek

Hviezdoslav utca 2094/2, 92901 Dunajská Streda

  • 001npedit2
  • 002efsr
  • 003pop3