Osztályok hírei

Lendületben

Tisztelt Szülők!

    Nagyon fontos hetek ezek is a tanulók elsős életében, amikor a téli szünet után viszonylag kompakt egységben tudunk végigtanítani majd két hónapot a tavaszi szünetig. Egyre több betű ismeretével és a sok - sok gyakorlással felgyorsul az olvasás tempója, próbálom minél hatékonyabban kihasználni a rendelkezésünkre álló időt a tartalmas munkára. Két betűt vettünk át ezen a héten, a j -t és a p - t. Ez utóbbival csak megismerkedtünk, megtanultuk írni, a jövő héten gyakoroljuk be az olvasását. Mindenkit lefeleltettem a Jutka és Jenő vásárol c. olvasmányból. Annyit gyakoroljuk és gondolom otthon is, hogy a tanulók memorizálják is a szöveget. Ez " ellen " nincs mit tenni, fontos, hogy ujjukkal mutassák mit olvasnak, a leírt szó, vagy szótagkép így is rögzül fejükben. Már előfordult az első összeolvadás, éppen a fent említett olvasmányban, a lát - ja szóban. Ilyenkor egyáltalán nem baj, ha úgy olvassák a gyerekek, ahogy le van írva, tehát nem ty - nek olvassák, ennek pontosítása majd a későbbiek feladata. A legfontosabb gyakorlandó olvasási feladatok az Ábécéskönyv 13. oldalán található három feladat.
    Talán az írásgyakorláskor veszem észre legingább ( de ez úgy általában is jellemző ), hogy a tanulók nagyon együttműködőek velem. Persze próbálom őket sokat dicsérni és ha valami nem tetszik munkájukban, inkább kiszúrom azt a betűt a sorban amelyikhez szeretném a következőket hasonlíttatni. Meglátásom szerint szépen is írnak és jól kötnek és már nagyon is komplex teljesítményre képesek, hiszen másoláskor, illetve diktálás után tudniuk kell a megtanult betű vonalvezetését, kötni őket, ügyelni a magánhangzók rövidségére és hosszúságára, illetve nem elkövetni a betűkihagyás ilyenkor gyakran előforduló tipikus esetét. Miközben még a kezdetekben említettem, hogy akár egy betűnek az alakeleme megfelelő leírásakor is legalább tíz dologra kell koncentrálni. Ezeket azért írom le, mert én rettentően értékelem azt a teljesítményt, amit a tanulók mind írásban, mind olvasásban produkálnak.Persze mindannyian azt szeretnénk, hogy az olvasásuk és írásuk némelyiküknél gyorsabb és pontosabb lenne, de ez az időszak olyan, mint a csecsemőknél a képességeik fejlődése. Szinte naponta változhat, de munkával eltöltött hetek múlva kategóriákkal jobb lehet a teljesítmény.
    Matematikából megtanultuk az utolsó számjegy, a kilences írását. Most egy gyakorló fázis áll előttünk, már eddig is sokat foglalkoztunk a számok bontásával, ami majd a tízes átlépésnek lesz az alapja. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy miután megtanultuk írni a számjegyeket, kicsit gyakoroljuk a tízes átlépést, a DIFFER felmérés eredményei miként fognak megmutatkozni. Már eddig is tapasztalom, szóban, vagy az eddigi gyakorlataink alkalmával egyes tanulóknál megjelenő szinte hihetetlen gyorsaság, hogy többüknek
nagyon jó matematikai, logikai illetve jellembeli adottságaik vannak a reál beállítódottság felé.
    Szlovák nyelvből az állandóan felszínen tartandó konverzációs kifejezések ismétlésén kívül gyakoroljuk a már megtanult tanulókhoz kapcsolható cselekvések ismétlését: Slávka sedí.Katka číta knihu a pečie makový koláč.Dušan rúbe drevo. Tamara telefonuje. Nataša krája chlieb a číta noviny.Lenka cestuje lietadlom. Fero pije džús. Bohuš maľuje. Zdenko si umyje zuby zubnou pastou a zubnou kefkou. Zdenko žehlí. Ezen a héten gyakoroltuk a Bohušt és a Zdenkot. A Čo ťa bolí? témakört kibővítettük: Bolí ma koleno. Bolí ma ucho. A bemutatkozás témakört szintén kibővítettük: Máš súrodencov? Nie, nemám súrodencov. Áno, mám jedného brata. Áno, mám jednu sestru. Do ktorej triedy chodíš? Chodím do prvej B triedy. Kto je tvoj triedny učiteľ? Môj triedny učiteľ je Péter Mészáros. Kde bývaš? Bývam v Dunajskej Strede. Megpróbálom minél többet gyakoroltatni a gyerekekkel a kérdésfeltevést. A feladatlapot így gyakoroltuk: Aurel cestuje autobusom. Aurel cestuje autom. Ervín cestuje električkou. Ervín cestuje helikoptérou. Igor jazdí na bicykli. Vierka cestuje vlakom. Lenka cestuje lietadlom. Bicykel je rýchly. Autobus je rýchlejší. Vlak je najrýchlejší. Ten zajac. Ten zošit. Stb. Zdenko píše do zošita. Umyje si zuby. Žehlí. Kŕmi žraloka, žabu a zajaca. Erre a feladatlapra is érvényes, hogy még a jövő héten is tanulgatjuk és fokozatosan kérdem vissza, hogy tudjam mennyire tudják. Ezt a gyerekek magukkal vitték, de itt is letölthető: feladatlap 1, feladatlap 2.
    Még pár megjegyzés. Most, hogy elég hideg van, jó lenne, ha egyes tanulóknak lenne melegebb ruhájuk tornára. Nem tudom, hogy észrevették - e, hogy van új kivetítőnk. A régi nagyon villogott, zavaró volt nagyon. Önök is kivették a részüket a legutóbbi papírgyűjtésből. A sikeres gyűjtésért iskolánk 10 kivetítőt kapott a várostól. Ebből kaptunk egyet. Tehát érdemes a kis dolgokat összerakni, mert sokszor ezekből áll össze a siker, másrész nem rossz érzés, hogy iskolánk olyan helyzetben van, hogy kedden jelzem a problémát és csütörtökön kész a megoldás, mert nekünk nagy szükségünk van a kivetítőre.

Házi feladat:

matematika: Számolófüzet, 31/5
olvasás: Ábécéskönyv, 13. old. 4., 5., 6., és 14. old. 3. gyak.
írás: 3. írásfüzet, 13. old. első három sor, 14. old. szintén az első három sor
szlovák: gyakorolhatják a fent említett feladatlapot

Tisztelettel: M. P.

Közelgő esemény

Elérhetőségek

Hviezdoslav utca 2094/2, 92901 Dunajská Streda

  • 001npedit2
  • 002efsr
  • 003pop3