Osztályok hírei

Beindult az olvasás

Tisztelt Szülők!

    Ismét egy nagyon fontos hét van mögöttünk. Matematikából átvettük a hármas számot. A tanulók nagyon gyorsan reagálnak a gyakorlatokra, ez jelzi, hogy többé - kevésbé kialakult számfogalmi ismeretekkel jöttek iskolába, már ami a tízes számkört illeti. Inkább ellenőrzés, pontosítás a gyakorlataink értelme. A számok pontos írása, vonalvezetése, persze mindenkinek újdonság. Foglalkozunk továbbá a számegyenes fogalmával. Pld. melyek az egy számszomszédai a számegyenesen? Melyik a kettő nagyobb számszomszédja? Melyik a három kisebb számszomszédja? Melyik az a szám, amelynek a számszomszédai az egy és a három? Melyik az a szám, amelyiknek a kisebb számszomszédja a kettő? Miből van nektek otthon nulla?

    Magyar nyelvből megtanultuk az ötödik betűt is, így a repertoár: i, í, m, o, ó. Délelőtt is és délután is sokat gyakoroltuk az Ábécés könyvünkben lévő olvasási gyakorlatokat. A mostani fázisban az a legnehezebb, hogy a tanulók a megtanult betűket összeolvassák. A nehézséget fokozza, hogy ezen öt betűből sokszor értelmetlen szótagot kell kiolvasniuk a gyerekeknek. Pld. om, mó. Az osztályból 14 - 15 tanuló szépen összeolvassa az Ábécés könyv 29/6., 31/8. gyakorlatok szótagait, szavait. A többieknek még ezzel nehézségei vannak. Ami teljesen normális. Akár hetek is eltelhetnek még, hogy egyesek ráérezzenek az összeolvasás tudományára. Ezzel azt akarom sugallni, ha az Ön gyereke otthon nem fogja hétfőre tudni folyékonyan olvasni a fent említett feladatokat, az egyáltalán nem meglepő, nekem nagyon nagy segítség, ha otthon gyakorolják. Meg fog jönni az eredménye. További kérdés. Mit tegyenek, ha úgy érzik, hogy a gyerekük fejből mondja a szótagokat, szavakat, mert azt a párat képes megtanulni. Ez nem baj, csak ujjával mutassa, hogy melyiket olvassa. Fontos az, hogy a tanuló ismerje az összes átvett betűt. Tehát, ha kettőt nem is képes összeolvasni, egyenként tudja őket elolvasni. Mégpedig a rövideket nagyon röviden, a hosszúakat hosszan kiejtve. Remélem sikerült sugallni, hogy ha még nem megy az összeolvasás, feleslegesen ne kínozzák a gyerekeke t, sokkal többet ér háromszor 10 - 12 perces gyakorlás, látszólag eredmény nélkül, mint az értelmetlen, hosszú ideig tartó erőlködés. Tanultunk egy új verset is, Weöres Sándortól a Tündért. ( Olyan mértékben csodálatos sorok találhatóak benne, hogy nem kell 74 -szer elismételni, hogy bemásszon a gyerekek fülébe. ) 

    Szlovák nyelvből mindegyik tanulót lefeleltettem az Auto ide tu, tu tu. c. versikéből. Tanultunk egy újat is: Stojí vŕba pri potoku, visí na nej zvon, na koho to slovo padne, ten musí ísť von. Ezt a versikét többször lefordítottuk. A tanulóknak minél pontosabban kellene érteniük. Többek között sokoat gyakoroltuk a következő mondatokat, a kommunikációban gyakran használt kifejezéseket magyarról szlovákra lefordítani: Ki ül melletted? Mellettem xy ül. Ki ül előtted? Előttem xy ül. Ki ül mögötted? Mögöttem xy ül. Ki vagy? Én xy vagyok. Hogy hívnak? Engem xy - nak hívnak. Mi a te neved? Az én nevem xy.Hogy hívják az anyudat? Az anyumat xy -nak hívják. Hogy h&iacute ;vják az apudat? Az apumat xy -nak hívják. Hol Vagy? Az iskolában vagyok. Az osztályban vagyok. Van táskád? Igen, van táskám. Van vonalzód? Igen van vonalzóm. Van kutyád. Nem, nincs kutyám. stb. ( Ezeket a szavakat a falon lévő képekről veszem. ) Első vagyok. Második vagyok. Hogy hívják ezt a bohócot? Ezt a bohócot Ubulnak hívják. Hogy hívják ezt a tanulólányt? Ezt a tanulólányt Slávkának hívják. Hogy hívják ezt a tanulófiút? Ezt a tanulófiút Dušannak hívják.Stb. Kinek van labdája? Kinek van vonalzója? Mit csinálsz? Rajzolok, írok, festek, alszom, faragok, ragasztok, nyírok, ülök, állok,énekelek. Mit csinál Ubul? Ubul s üt. stb.( Az igéket egyes szám első személyben és egyes szám harmadik személyben gyakoroltatom. ) Legtöbbször ezeket a mondatokat a tanulók az én kérdésemre válaszolják meg. Ako sa volá tá žiačka? Ako sa volá ten šašo? Máš psa? Kto sedí pred tebou? Ako sa volá tvoja mamička? stb.
    Szlovákból a hazaküldött két feladatlapot így gyakoroltuk: Az elsőt: Aká je taška? Taška je žltá. Aká je váza? Váza je modrá. Aká je helikoptéra? Helikoptéra je žltá. Aká je bábika? Bábika je červená. Aká je lopta? Lopta je farebná. Aká je žiarovka? Žiarovka je žltá. Aké je kreslo? Kreslo je žlté. Aké je pravítko? Pravítko je žlté. Aké je mydlo? Mydlo je zelené. Aké je strúhadlo? Strúhadlo je červené. Aké je jablko? Jablko je červené. Aké je kuriatko? Kuriatko je žlté. Aké je auto? Auto je zelené. Aký je banán? Banán je žltý. Aký je pes? Pes je hnedý. Aká je veverička? Veverička je hladná. Megbeszéltük a tanulókkal, ha a képhez tartozó korongot zöldre színezzük, akkor a kérdés aký, ha piros, akkor aká, ha kék, akkor aké.
    A másik feladatlap: Először ten, tá, to mutatószavakkal végigsoroljuk a tárgyakat: ten sporák, to strúhadlo, tá šálka, ten televízor, ten chlieb, tá stolička, to kreslo, tá školská taška, tá ceruzka, to pravítko, to mlieko. Ha ez megy, akkor a képekhez tevékenységet utalunk: Mám sporák, pečiem. Mám strúhadlo, strúham. Mám šálku, pijem. Mám televízor, pozerám televíziu. Mám chlieb, pečiem. Mám kreslo, sedím. Mám školskú tašku, chodím do školy. Mám ceruzku, píšem. Mám pravítko, kreslím. Mám mlieko, pijem.
    Még pár információ. Ahogy a táblára írt üzenetemben is írtam, a jövő héten hétfőn, kedden és szerdán jövünk iskolába. Csütörtök már szabad. Az utána következő héten pedig szerdán kezdünk. A jövő héten töklámpás faragó verseny lesz. Aki szeretne benevezni, az hétfőtől szerdáig hozhatja a töklámpásokat. Ezeket lefényképezik és hetekig lehet az interneten szavazni a győztesekre. Nagyon szépen köszönöm az aktív bekapcsolódást a papírgyűjtésbe. Az alsó tagozatosok közül a mi osztályunk lett a negyedik. Született egy gyönyörű egyéni második hely is Kálmán Roland személyében.
    Sajnos tetük bukkantak fel elsőseink körében. Ezért arra kérem Önöket, hogy ellenőrizzék a gyerekek haját. Biztos mindenkinek van ötlete a tetvek ellen, de ide kattintva egy kis segítséget is kaphatnak.

Házi feladat:
olvasás: Ábécéskönyv: 29/6, 31/8
írás: Kis írásfüzet 18. és 19. oldalon a megmaradt sorok
matematika: Számolófüzet: 14. oldalon bejelölt 3 sor hármas
szlovák nyelv: A fent említett két feladatlapot gyakorolhatják. Kihangsúlyozom, hogy gyakorolni és nem kell tökéletesen tudniuk hétfőre, mert ez nem könnyű és még sokat fogunk ezzel foglalkozni az iskolában is.

Tisztelettel: M. P.

Közelgő esemény

Elérhetőségek

Hviezdoslav utca 2094/2, 92901 Dunajská Streda

  • 001npedit2
  • 002efsr
  • 003pop3