Tisztelt Szülők!
A magyar válogatott a legutóbbi értekezésünk óta, ha borzasztó játékkal is, de begyűjtötte a pontjait, a portugálok kint nyertek Dánia ellen és ami még ennél is fontosabb szerintem elég nagy tempóban végigdolgoztuk a hetet. Ez leginkább akkor érzékelhető, ha a hiányzók feladatait gyűjtöm össze, rengeteget meg tudunk csinálni egy héten az iskolában is. Időnként elő, előbukkannak olyan új ismeretek átadása is, amelyek nem kapcsolódnak szorosan a tantervhez, de kissé érdekessé tehetik a mindennapok folyamát. A nyelvtan órán három hete a hosszú mássalhangzók elválasztásakor futottunk bele a Gizella névbe és ennek kapcsán kétszer, 15 - 20 percben foglalkoztunk a magyar történelmünk talán legjelentősebb Gizallájával, István király feleségével. Megemlítettük, hogy István pogány neve Vajk volt, innen Vajka neve, említettük, hogy István volt első királyunk, 1000 - ben koronázták királlyá, megnéztünk két rövid részletet Az István a királyból, megemlítettük, hogy István király bebalzsamozott jobbkeze ma Budapesten a Szent István Bazilikában látható, továbbá Gizella földi maradványait ma Passauban találhatóak, István és Gizella leghitelesebb portréja a koronázási palástra van ráhímezve. Passzauban három folyó folyik össze, az Inn, a Duna és az Ilz. Amit tudtunk megnéztünk az internetről is. Persze ezen új ismereteket mindenkinek más arányban sikerült elsajátítania, azért írtam le ennyire részletesen, hogy ha kedvük van kérdezzenek utána. A másik célom pedig az volt, hogy amíg a gyerekeket én tanítom, elkezdjek egyfajta időegyenes fogalmát a tanulóknál kialakítanom. Ez arra lesz jó, hogy aki erre fogékony elképzelése legyen arról, hogy sorrendben volt egy honfoglalás, a királyság kialakulása istvánnal, István 1038 -as halála, Mátyás kora, 1490 -es halála, 150 év török idők, Habsburg uralom, Szabadságharc 1848. márc. 15. és a XX. század. Biztos több tanuló van, ha megkérdik tőle, hogy mi történt az iskolában? - Semmi válasz hangzik el, de ha a szülők kissé részleteiben is ismerik pld. a fent említetteket sok mindent visszakaphatnak a gyerekekről. Minden egyes elmondása az ismereteknek egy újabb megerősítése.
Matematikából megírtuk az első felmérőnket. A 21 tanulóból, akik írtak kettejüknek lett kettes, egy hármas született, a többi egyes lett. A maximum 62 pontot senki sem érte el, ennek a legnagyobb oka az volt, hogy az utolsó szöveges feladatnál az ismertek lejegyzésénél szinte senki sem írta le a gördeszka árát, ami fontos volt, ennek hiányában 1 pont levonás járt. Aki meg leírta, az valahol máshol hibázott. A felmérőket hazaküldtem. Nagyon örülök neki, hogy ezen a héten újra beindult tankönyveink kivetített rásegítése is, ez az én dolgomat nagyon megsegíti.Terveim szerint a következő héten egy újabb felmérőt írunk, ami szintén az összeadásra és kivonásra fog épülni százas számkörben, de egy fokkal nehezebb feladatokat fog tartalmazni, pld. pótlást, 58 + = 67, egy fokkal nehezebb nyitott mondatokat, logikai feladatokat, szöveges feladatot. Csak olyan típusúak lehetnek, amelyeket a tankönyveink is tartalmaznak, azok közül sem a legnehezebbeket, mert nem azt szeretném felmérni, hogy a tanulók mit nem tudnak, hanem azt, hogy mit tudnak. Ezen a héten belevágtunk a harmadikos tananyagunk lényegébe, hogy kibővítsük a számfogalmunkat és számolási területünket az ezres számkörbe.
Magyar nyelvből kiosztottam az első tollbamondásokat. Egy hármas, hét kettes született, a többi egyes lett. Jó tempóban haladunk a szavak toldalékolásának tudományában. Biztos, hogy a köv. tollbamondás ezen dolgok helyesírási sajátosságaira fog épülni.
Szlovák nyelvből talán egy tanuló kivételével, akit pénteken korábban hazavittek, sikerült mindenkit lefeleltetnem az új olvasmányból és a feladatlapokból. Azt szeretném, ha az alsó tagozatban is nem a felejtésnek tanítanék. Ezért tanulunk olyan típusú ismereteket, amelyen már harmadik éve automatikussá teszik egy idegen nyelv frázisait, szabályszerűségeit, jellegzetességeit, nem nyelvtani ismeretek által közvetítve, mert amikor ezt elkezdtük, két éve, a tanulók az ilyen szabályszerüségek elsajátításásnak lehetőségeit nem ismerték, viszont nagyon is alkalmasak voltak a lényeg állandó ismétlésével rengeteg minden befogadásásra. A minél spontánabb készségek kialakítandó fontos volt, hogy minél korábban elkezdtük. Összegyűjtöttem egy csomó lefordítandó, leginkább kérdő mondatot, amelyeket a tanulóknak le kellene tudniuk fordítani. Természetesen az ügyesebbek többet, hibátlanabbul. Ezen kérdésekre pedig egyszerübb, bonyolultabb válaszokat is tudniuk kellene adniuk. Ezekben pedig mind benne van az igeragozás, a jövő idő, az elöljárós szerkezetek, a kérdőszavak, a birtokviszonyt kifejező szószerkezet, a tárgyas szószerkezet, főnév - melléknév egyeztetése, rendhagyó ragozás, stb. helyes használata, az állandóan felszínen tartott szókincsismeretről nem is beszélve. Ezek a kérdések a következőek: Hogy hívnak? Ki vagy? Mi a te neved? Hogy hívják az anyukádat? Hogy hívják az apukádat? Vannak testvéreid? Hogy hívják a fiútestvéredet? Hogy hívják a lánytestvéredet? Van kutyád? Van füzeted? Van fogkrémed? Van rádiód? stb. Hogy hívják a kutyádat? Ki ül előtted? Ki ül mögötted? Ki ül melletted? Hol laksz? Melyik osztályba jársz? Hogy hívják a te osztályfőnöködet? Szereted a paradicsomlevest? Szereted a lencsefőzeléket? stb. Éhes vagy? Szomjas vagy? Beteg vagy? Fáj a fejed? Fáj a torkod? stb. Hogy vagy? Hol ülsz? Ki ül hátul? Ki ül elöl? Ki ül az osztály közepén? Mi van balra? Mi van jobbra? Mi van elöl? Mi van hátul? Mi van fent? Mi van lent? Hány óra van? Fogsz énekelni? Fogsz olvasni? stb. Mikor fogsz faragni? Mikor fogsz ragasztani? stb. Mikor fogtok írni? Mikor fogtok táncolni? stb. Kinek van biciklije? Kinek van táskája? Kinek van vonalzója? stb. Kinek van gyerekszobája? Mit etet Aurel? Mit etet Ervín? stb. Hol van az én kutyám? Hol van az én labdám? Hol van az én faragóm? stb. Hol van a te törülköződ? Hol van a te fogkeféd? Hol van a te tükröd? stb. Hol van az én piros biciklim? Hol van az én sárga táskám? Hol van az én sárga fotelom? stb.Milyen a citrom? Milyen a csokoládé? Milyen a szappan? stb. Milyen Ervín kutyája? Milyen Igor rókája? Milyen Ondrej ablaka? stb. Mit csinálsz? Mit csinál Nataša? Egyelőre ennyi. Majd még folytatni fogom. Tudom, hogy vannak az osztályban, akik ezeket meglehetősen nagy biztonsággal lefordítják szlovákra, de nem azért írtam le, hogy bevágassák minden tanulóval. Az osztályban pedig segítenek a képek is.
Szlovák nyelvből ezen a héten sok egyéb mellett leginkább a következő dolgokkal foglalkoztunk: Gyakoroltuk az új olvasmányt: Dobré rady pre žiakov. Gyakoroltuk olvasni, többször lefordítottuk. Nem könnyű. Továbbá gyakoroltunk 3 feladatlapot: 1. feladatlap: Chlapec je vysoký, dom je vyšší, strom je najvyšší. Auto je rýchle, vlak je rýchlejší, lietadlo je najrýchlejšie. Papagáj je pestrý, kohút je pestrejší, motýľ je najpestrejší. Slnečnica je pekná, orgován je krajší, ruža je najkrajšia. Pes je silný, medveď je silnejší, lev je najsilnejší. Televízor je drahý, auto je drahšie, dom je najdrahší. Jež je usilovný, včela je usilovnejšia, mravec je najusilovnejší. Aké je auto? aký je vlak...... 2. feladatlap: 1. hodina je hudobná výchova, potrebujem zošit. 2. hodina je náboženská výchova, potrebujem pracovný zošit. 3. hodina je prírodoveda, potrebujem kompas. 4. hodina je telesná výchova, potrebujem biele tričko. 5. hodina je výtvarná výchova, potrebujem farebné ceruzky. 6. hodina je maďarský jazyk, potrebujem čítanku. 3. feladatlap: Televízor je môj, auto je moje...... Je smädný, je hladný, je obrovský, je štíhla, je maličká, je usilovná, je škaredá. A feladatlapokat hazaküldtem, de itt is letölthető: 1. feladatlap, 2. feladatlap, 3. feladatlap.
Megköszönöm mindenkinek, aki bekapcsolódott az iskolánk papírgyűjtésébe. Amint pontos információim lesznek közlöm azokat. A jövő héten Annamária újra köztünk lesz, visszaáll a rend.
Házi feladat:
olvasás: Tücsök: Macska, egér barátság
matematika: lila: 22. old. 1.,3.,4.,5. feladatok, sárga. 18. old. 3., 4. példák
nyelvtan: MF. 12. old. 5., 6., 7. feladat
szlovák nyelv: olvasni gyakorolhatják a Dobré rady pre žiakov c. olvasmányt és a fent említett három feladatlapot
Tisztelettel: M.P.