Tisztelt Szülők
68 évesen elment életem első focimeccsének ( amire emlékszem ), az NSZK - Hollandia VB döntő egyik főszereplője. A hét ugyan csak két napig tartott, megpróbáltuk minél jobban kihasználni. Kiosztottam a szlovák és geometria írásbeli, illetve szerkesztési feleleteket. Amint iskolába kerülünk kiosztásra kerül egy matematika, egy újabb szlovák és a természetismeret.
Természetismereteből az írásbeli feleletnél a tanulóknak azt kellett tudniuk, hogy melyek a légzőszervek, mire van szüksége az embernek a levegőből, miért fullad meg az ember a víz alatt, ha ott is van oxigén, mi szállítja az egész testbe a sejteknek az oxigént, mivel mérjük az erőt, mi az erő egysége és jele, soroljanak fel egyszerű gépeket, mire jók az egyszerű gépek, mi mindenre használjuk a villamos energiát, milyen erőművekben állítják elő a villamos energiát és végül a tanulóknak fel kellett sorolniuk öt gerinces és öt gerinctelen állatot.
Fogalmazásból előkészítettünk egy újabb fogalmazást, amely a tanulók kedvenc osztálytársáról kell, hogy szóljon. Szokás szerint készítettünk vázlatot és szógyűjtést, de megbeszéltük, hogy ez csak egy segítség, ettől akár nagyban is el lehet térni, csak tartsák be a fogalmazás formai és tartalmi szabályszerűségeit. Egy kupacban legyenek a külső, majd a belső tulajdonságok. Ez a fogalmazás két szempontból is aktuális, egyrészt szlovák nyelvből utolsó két hetet is leginkább jellemzésekkel töltöttük, másrészt tervezek egy olyan fogalmazást, amelynek újra az lesz a címe, hogy a mi osztályunk, de a pár hónapja leírtakkal ellentétben nem a helyiséget kell majd leírniuk, hanem az osztályközösséget. Szeretném, ha minél összetartóbb közösség lépjen a felső tagozatra és elég nagyok már, hogy a mindennapi gyakorlati munkám mellett a tanulóknak tudatosítaniuk is kell, hogy megéri nekik is iparkodni jó osztályközösséget alkotni. Főleg a lányok értik ezt meg kicsit nehézkesen.
Olvasásból az elmúlt hónapok történelmi jellegű olvasmányaink több célt is szolgálnak. Elsősorban az olvasás technikájának, tempójának gyakorlása, értő olvasás fejlesztése. Ezek mellett azonban a gyerekek történelmi ismereteket is szereznek. Ennek keretén belül a célom, hogy a tanulók egy időegyenesen időrendi sorrendbe tudjanak tenni jelentős eseményeket. Lehetőleg ezen események pontos dátumát is tudják. Ilyenekre gondolok: az egyiptomi piramisok építése, Jézus születése, római gladiátorok küzdelme Colosseumban, magyarok honfoglalása, Pozsonyi csata, István megkoronázása, uralkodása vége, Árpád - ház uralkodásának a vége, Nándorfehérvári csata, Mátyás uralkodása, Amerika felfedezése, Mohácsi vész, 150 éves török uralom, 1848. Szabadsághar, 1. és 2. világháború, Cristiano Ronaldo születése. Higgyék el, hogy a tanulók minderre képesek, hogy megjegyezzék, több esetben az évszámot is, ami még fontosabb, hogy az időrendiséget és a maguk szintjén az egyes események okát is tudhatják. Persze ahány tanuló, annyi szint.
Házi feladat:
matematika: Még hétfőn írtunk be a füzetbe két példát, amit szerintem már megcsináltak
olvasás: A török kisfiúról
fogalmazás: Kedvenc osztálytársam
Mindenkinek kellemes húsvétot kívánok és ha tehetik jó pihenést a pár nap szünetben!
Tisztelettel: M. P.