Tisztelt Szülők!
Véget ért az első félév és következik az utolsó. Ez pedig bizonyos szempontokból meg is fogja szabni mind a tanításom tartalmát, mind a visszaellenőrzéseim formáját is. Arra gondolok, hogy természetesen a még átveendő új tananyag mellett szeretném minél jobb minőségre felhozni és minél jobban elmélyíteni mindazt a tudást, amit az évek alatt a tanulók elsajátíthattak. Úgy szeretném elengedni ezt az osztályt felső tagozatra, hogy szinte mindig értelmes, megtanulásra érdemes tananyaggal foglalkozva, ne a felejtésnek tanítva, a tanulók minél jobb alapokkal induljanak az iskolai életük egy újabb szakaszába. Minden iskolában eltöltött napomat ez a vezérfonal fogja meghatározni és az Önök segítségével is egészen biztos vagyok benne, hogy nagyon eredményes öt hónap áll előttünk, gondolok leginkább a gyerekekre.
Magyar nyelvből kiosztottam a nyelvtani felmérőt. Kíváncsi voltam az eredményekre, mert ezt a felmérőt nem én állítottam össze, ezért kicsit objektívabb is volt, tudom mit kell megerősíteni, hogy a tanulók ha legközelebb ilyen típusú feladatokkal találkoznak, sikeresebbek lehessenek. Az olvasás feleltetéskor kicsit szigorodnak a követelmények. Jobban számít majd a hangsúlyos olvasás, a tempó és a tanulók ellenőrző kérdéseket kapnak, az olvasottak alapján, hogy mennyire sajátították el az olvasottak tartalmát, szeretném minnél nagyobb mértékben nagyobb hangsúlyt fektetni az értő olvasásra. Az előbb említett tempó és hangsúly kimondottan, sőt sokszor még az artikuláció is összefüggésben lehet az értő olvasással. Nem arról van szó, hogy arra trenírozom a gyerekeket, hogy művészi felolvasók legyenek. A feleléskor szóba jöhetnek olyan ismeretek viszakérdése is, amelyeket csak szóban érintettünk az előző órán.
Matematikából nagy hévvel továbbléptünk az írásbani szorzásra 10 000 -es számkörben. Ez a tanulóknak nem újdonság, csak a számkört bővítettük. Ezen a héten nem tudtam megíratni a főleg fejbeni szorzáson alapuló írásbeli feleletet. Ez a jövő hétre marad. Mondtam a gyerekeknek, hogy úgy készüljenek, hogy kedden is lesz matematika. Nagy hévvel folytattuk a kör szerkesztésének gyakorlását. Kérem önöket, hogy ha idejük engedi figyeljenek oda a körzők minőségének szintentartására. Arra gondolok, hogy a körzők tűhegye és grafithegye egyforma hosszban végződjön, vegyenek egy grafithegy hegyezőt, de használhatnak dörzspapírt is a grafithegy kihegyezésére. Tompa heggyel nem lehet vékony körvonalat szerkeszteni. A grafithegyet hegyesre és ne élre hegyezzék. Persze az lenne az igazi, ha a tanulók maguk belejönnének a körzők hegyezésébe, stb.
Szlovák nyelvből megírták az Ako môžem ostať zdravý c. olvasmányon alapuló értő olvasás felmérőt, aminek az eredményét a jövő héten tudhatjuk meg. Mindenkinek volt elég ideje arra, hogy befejezze a kérdésekre írásban adandó válaszokat és az U zubára c. párbeszédet megfelelő sorrendbe rendezze. Ezen a héten többek között Ypsilon tankönyvünk továbbfejlesztett változatának tananyagával foglalkoztunk, ami tartalmaz egy olvasmányt, Deduško, és két rövid párbeszédet. A cél, hogy a tanulók mindezt minél folyékonyabban olvassák, a párbeszédeket megfelelő sorrendben és minél pontosabban értsék. Az ügyesebbek feladata, hogy elmondják az olvasmány tartalmát. A párbeszédeket majd eljátszuk. A rövid párbeszédek szerepelhetnek majd fordítás gyanánt egy írásbeli feleletben.
A tanulók most is megkapták a Bethlen Gábor Alapítvány kérdőíveit. Kérem Önöket, ahogy az előző három évben is tették a kitöltési útmutató alapján töltsék ki azokat és a szokásos mellékletekkel kiegészítve keddre küldjék vissza a tanulókkal.
A " félévi bizonyítványt ", ami egy kivonat nem kell visszaküldeni, maradjon otthon. Elméletileg nem szabadna, hogy rajtuk bármi hiba is legyen, mármint a tanulók adataiban, mert mindig ezek szerepeltek, de ha mégis, kérem jelezzék nekem, hogy az év végi bizonyítványra kijavíthassuk.
Házi feladat:
olvasás: Tündérrózsa
magyar nyelvtan: A nyelvtan füzetbe írják le a felmérő két lejegyzett két feladatát. Az egyik toldalékolás, a másik elválasztás.
matematika: S: 11. old. 1. gyak., L: 50. old., 1. a, b, 51. old., 5.
szlovák nyelv: Olvasni és tanulni a fentiek szerint, írni pedig másolják le a feladatlapról a két rövid párbeszédet megfelelő sorrendben és előkészítettünk legkevesebb 6 mondatalkotást írásban a " nechutí mi, nechce sa mi, bolí ma, čo sa deje?, zdá sa mi, cítim sa, " kifejezésekkel.
Tisztelettel: M. P.
- Mészáros Péter 4.B
- Találatok: 832