Kedves Szülők!
Néhányan jelezték, hogy hiányzik a heti beszámoló, s jobb volt a régi változat. Az igényeket figyelembe véve visszatérek a megszokott heti értékeléshez. Az üzenőfüzetben ezután is szándékozom a házi feladatot feltüntetni, de vannak kivételes napok, események, amilyen a tegnapi is volt, így csak a táblára került fel, illetve a régi módon osztom meg Önökkel. Megértésüket köszönöm!
MAGYAR NYELV ÉS IRODALOM:
A tavaszi szünet előtt ismerkedtünk meg az első kétjegyű mássalhangzóval. A szakterminológiát, kétjegyű mássalhangzó, használom, néha „sziámi” betűként emlegetem, mivel ők összenőttek, elválaszthatatlanok. :-)
E héten folytattuk a kétjegyű mássalhangzók tanulását a soron következőkkel: gy, GY, zs, ZS. A hét első felében átvett „gy” betű könnyebbnek bizonyult. A„zs” betű kihívás különösen a téri tájékozódásban bizonytalan gyerekek számára, ha felcseréli az olvasás irányát a „zs” helyett „sz” betűt olvas. Részükre és a többiek részére kérek türelmet Önöktől is. Látszik, milyen kemény munkát végeznek a gyerekek, csupán néhány új betű van hátra, s valamennyi betűt átvettünk, megtanulták írni, olvasni. Rendszeresen ellenőrzöm egyénileg az olvasást, hogy tisztában legyek a haladás mértékéről, s ha úgy látom, fennakadás tapasztalható, megbeszéljem Önökkel, keressünk megoldást milyen módon segítsük a gyerekeket. Az írásról, az írott betűk ismeretéről a tollbamondás ad képet. A tegnap írttal elégedett vagyok. Az osztályban mindenki helyesen írta le a diktált betűket. A tollbamondás során elkövetett hibák számát a kihagyott betűk, az „elfelejtett” ékezetek jellemezték. Két tanuló kivételével mindenki egyest kapott, számos hibátlan megoldás született.
SZLOVÁK NYELV ÉS SZLOVÁK IRODALOM:
A szlovák órán továbbra is az otthon témakörrel foglalkozunk, fókuszban az igék.
18.oldal: V kúpeľni
Zoltán sa umýva. Zoltán sa kúpe. Zoltán sa utiera. Zoltán sa češe.
A fenti mintára egyes szám első személyben, a szórend változásának elkerülése miatt kezdjük a mondatot a „V kúpeľni” kifejezéssel.
V kúpeľni sa umývam. V kúpeľni sa kúpem. V kúpeľni sa utieram. V kúpeľni sa češem.
A gyerekekkel beszéltünk róla, hogy amit mi cselekszünk az „m” hangra végződik.
19.oldal felső részén két új kifejezés található, a többi ismert:
1. češe sa, 2. korčuľuje sa, 3. oblieka sa, 4. sánkujú sa, 5. umýva sa, 6. obúva sa, 7. Sadni si! 8. Postav sa!
Mama pracuje. Zoltán sa učí. Bábätko spí. Sestra vysáva. Starý otec číta. Stará mama pozerá televíziu.
20.oldal:
Čo merajú hodiny? Ehhez a versikéhez az üdvözléseket használtuk: Dobré ráno! Dobrý večer! Dobrú noc! Dobrý deň! Új kifejezés a „poludnie” és a „zajtra”.
Arra kérem Önöket, a képek segítségével tanuljanak. A gyerekeket én is kérem, mikor gyakoroljuk, mutassák, tegyék az ujjukat az épp elhangzottakra, segítve így a szövegértést (bár többször magyarul is említjük, mondjuk, a cselekvés utánzásával is próbáljuk rögzíteni a tanultakat).
Vannak gyerekek, akik szlovák óvodából érkeztek, bővebb szókinccsel rendelkeznek. Számukra a képről alkotott egy mondat nem kellő mértékben fejlesztő. Ők meséljenek a képről: Aky/aká/aké? Kde? kérdésekre válaszolva. Pl.: Starý otec číta noviny.On má okuliare. Starý otec sedí v kresle. Kreslo je v obývačke. stb
MATEMATIKA:
A héten a húszas számkörre tértünk át. Felsoroltuk a számokat emelkedő, csökkenő sorrendben, kerestük a számszomszédokat, kisebb és nagyobb számszomszédot. Kicseréltük a padra felragasztott számegyenest, jelöltük a páros és páratlan számokat. Pénteken visszatértünk a korábban már megismert sorszámokhoz, amit néhányan türelmetlenül meg is jegyeztek: ezt már tudjuk! … akkor minek is foglalkozunk újra velük? :-) Tanultuk valóban, de csak a 10-es számkörben.
HÁZI FELADAT:
OLVASÁS: 44.oldal: A kis vizsla
Szorgalmi: 39.oldal: A zöld gyík
Tücsök: 22.oldal: Donászy Magda: A hóvirág – fejből
ÍRÁS: 5.ÍF 6.oldal
tollbamondás javítása
MATEMATIKA: Az én matematikám 87/3,4
SZLOVÁK: 18.-19.oldal, 20.oldal: Čo merajú hodiny? Munkafüzet: 35.oldal
Minden nap szóba került a vasárnapi ünnep, aminek kapcsán megemlítésre került Petőfi Sándor és felesége Szendrey Júlia (aki a férjének kokárdát készített), Klapka György, Kossuth Lajos. A legkedvesebb ének a hallottak közül a Föl, föl vitézek dal lett, szívesen énekelték. :-) Elemeztük a huszárok ruhaviseletét, új kifejezéseket tanulva: atilla, dolmány, mente. Városunkban vasárnap délután lesz a koszorúzás, de iskolánk sem marad ki az ünneplésből. Hétfőn délelőtt ünnepi műsorral, külön az alsó és a felső tagozat emlékezik meg 1848.március 15-ről.
Kellemes hétvégét kívánok Önöknek, és szép ünnepet!
Tisztelettel: Csörgő Marianna