Tisztelt Szülők!
Osztályzási szempontból a szerdai osztályzó félévi konferenciával lezárult a harmadik évfolyam első féléve. Az ez utáni érdemjegyek már a második félév értékelésébe fognak beletartozni. Egyben azt is akarom közölni, hogy az osztályzási stratégiám némi változáson megy át. Egészen az első osztálytól kezdve először azt tartottam fontosnak, hogy elsősorban az osztályzatok motivációs szerepét hangsúlyozzam ki, továbbá a tanulók által elvégzett munkát, ami nem mindig áll egyenes arányba a nyújtott teljesítménnyel. Ahogy haladnak előre a gyerekek felfogásom szerint, annál inkább bel&eac ute;p az osztályzatoknak a valós tudás tükrözése funkciója. Noha egy bizonyítványba megadott érdemjegyet elsősorban nem az ellenőrzőben is látható jegyek matematikai átlagából számolok ki, ezen osztályzatoknak információs jelleggel természetesen mégis kell tükrözniük a tanuló tanév közbeni teljesítményét, javulását, esetleg hanyatlását. Több tanuló van, akinél ugyanez az iparkodás és eredmények nem lesz elég a most elért osztályzathoz. Én úgy gondolom, ismerve Önöket, ismerik gyerekeik képességeit, tisztában vannak szorgalmukkal és talán róram is továbbra is feltételezik, hogy az elkövetkezőkben sem leszek az értékeléseimben rosszindulatú. Az egyes tantárgyaknál, elsősorban a szlovák, magyar, matematika, tanagyagát a tankönyvekből, illetve hétvégi írásaimból jól követni lehet, sokszor írok az általam feleltetésre kitűzött tananyagról, természetismeretből, honismeretből mindezek mellett a füzetbe összefoglaljuk a leglényegesebb dolgokat.
Ezen a héten az Önök jóvoltából pontos adatokat tudtunk meg, hogy kik készülnek erdei iskolába, ami alapján elküldhettük a konkrét megrendelőt, most ennek a visszaigazolását várjuk.
Matematikából is szeretém minél jobban kihasználni a tavaszi szünetig viszonylag összefüggő tanítási folyamatot és minél alaposabban bevezetni, illetve begyakoroltatni az írásbeli összeadást. A tankönyveink, a kivetítő, illetve a tanulók teljesítménye is nagyon jó alpfeltételei annak, hogy végigvigyük amit elterveztem.
Szlovák nyelvből sok minden mellett foglalkoztunk a tankönyvünk 51. és 52. oldalon található szövegekkel, Ježko a mačka Líza, Hádanka, Jožko polieva kvety. A sünről szóló találóskérdésben szereplő " nezbedník " szó miatt átismételtük a még első osztályban tanult Spadla hruška c. versikét: Spadla hruška zelená, obila si kolená. Teraz plače na zemi: Dobré lieky dajte mi! Ty si hruška nezbedník, nepomôže ti už nik. Veď si dobre vedela, že si ešte nezrelá.
Ezen a héten nagyon sokat használtuk a Tücsköt. Megoldottuk a magyar nyelvtanhoz, szlovák nyelvhez tartozó feladatokat, és egy olvasásóra erejéig foglalkoztunk a Magas - Tátrával, / ami összefügg a honismerettel is / és három hazánkban élő állattal. Ez azért lehetséges, mert az osztályunkból mindenki megrendelte a Tücsköt.
Házi feladat:
olv. : A szúnyog, meg a ló
írás: másolják le A szúnyog, meg a ló c. olv. bevezető részét. / Mostanában azért kapnak a tanulók bevezető és befejező rész másolását, mert fogalmazásból az elbeszélő fogalmazás hármas tagolását gyakoroljuk és így remélem jobban tudatosul a gyerekekben pld. a bevezető rész funkciója. /
matematika: lila: 71. old., 1., 2., sárga: 33. old. 1. b
szlovák nyelv: olvasni az 51. oldalon lévő süniről szóló találós kérdést és az 52. oldalon a " Jožko polieva kvety " c. szövegeket. Az ügyesebbektől kérem fejből a találós kérdést és a következő frázisokat lefordítani magyarról szlovákra: segíthetek neked? - môžem ti pomôcť, kedves vagy - si milý, o chvílu som hotový - rögtön kész vagyok. Felelhetnek a tanulók a " Spadla hruška... " c. versikéből. A " Jožko polieva kvety " c. szöveg 8 mondatát párbeszéd formában írják le a szlovák füzetükbe.
Tisztelettel: M. P.