A Vámbéry Ármin Alapiskolában Dunaszerdahelyen a 2014/2015-ös tanévben is mindennapjaink részévé vált a Kulcsár Mihályné, Pannika néni féle komplex mozgásterápiás gyakorlatsorok végzése.
A gyakorlatsort igyekezünk rendszeresen beiktatni napjaink egyes szakaszaiba, tanítási óráktól, szervezettségtől függően. Vannak napok, mikor a tanulók korábban érkeznek az iskolába, hogy elvégezhessék a gyakorlatsort. Sokuknak felüdülést jelent. Általában négyhetente tanítjuk be az új mozgáselemeket, attól függően milyen szinten sajátították el az előző hetek fejlesztő gyakorlatait. A tanulóink zöme érzi a mozgás jótékony hatását, kívánságuknak eleget téve, próbáljuk mindig beiktatni az írásbeli felmérők előtt is, hiszen már tapasztalták, hogy a gyakorlatok elvégzése után könnyebben megy a gondolkodás is. Ezen kívül hatékonysága megfigyelhető a tanulóink magatartásában, tanórai teljesítményükben, valamint elszántabbak a tanulási nehézségeik leküzdésében. A terápia hatására fejlődik az önbizalmuk, amely elősegíti a további célok elérését.
Számos területen pozitív eredményeket sikerült elérnünk:
Olvasásproblémával küzdő tanulóknál javult az olvasás készsége, csökkent a hibák száma, minimalizálódott a „félreolvasás”. Több tanulónál a szövegértés is sokat fejlődött, valamint a memorizálás terén is pozitív változásokat lehet tapasztalni. A 7. hónap gyakorlatsoraiban megtalálható papagájjátékot imádják a gyerekek, igyekeztünk nyelvtörőket, közmondásokat, minél érdekesebb szövegeket memorizálni. A 8. hónap gyakorlatai között, szintén kedvenc a magánhangzók hangoztatása a pedagógus által meghatározott szavakban, szókapcsolatokban, főként, ha róluk szól.
Írásproblémával küzdő tanulóknál csökkent a helyesírási hibák száma. A dyslexiás tanulók jobban odafigyelnek az ékezetek és írásjelek alkalmazására, mivel magukat ellenőrizve észreveszik a hiányosságokat és pótolják. Valakinél olvashatóbbá, rendezettebbé is vált az írás külalakja.
Figyelemzavarral küszködő gyermekeknél, nőtt a koncentráló képesség, valamint megtanulják kontrolálni aktív impulzusaikat.
Mozgásfejlődésükben elmaradt gyerekeknél hasznos a kitartást igénylő erőfeszítés. A vékonyka gyerekeknél ezek a mozgások megerősítik az izomzatot, az egyensúlyrendszert pontosítják, szabályozzák a testtartást, és összehangolják az érzékszervek működését.
A mozgásfejlesztést addig folytatjuk, amíg a gyermek eléri a korának megfelelő mozgásfejlettségi szintet, utoléri társait, illetve saját magát.
A foglalkozások alatt a gyerekek jól érzik magukat, felszabadultabbak, örülnek a mozgásnak, sokat nevetnek. Néhány gyerek számára minden új gyakorlat egy kihívás, melynek leküzdése örömmel, büszkeséggel tölti el őket. Ezért is érdemes ezt csinálni!
A Pannika nénivel rendszeresen tartjuk a kapcsolatot, minden találkozás alkalmával megbeszéljük az esetleges kérdéseket, valamint azt is, hogy mire kell még odafigyelnünk a gyakorlatok végzése közben. Megvitatjuk tapasztalatainkat, megfigyeléseinket.
Köszönet Kulcsár Mihályné Pannika néninek a sok segítségért, útmutatásért, tanításért! Szeretnénk, ha minél gyakrabban, s persze minél tovább tudna bennünket segíteni. Köszönjük az önzetlen, odaadó munkáját a gyermekeink, magunk és a szülők nevében is.
A DUNASZERDAHELYI VÁMBÉRY ÁRMIN ALAPISKOLA PEDAGÓGUSAI NEVÉBEN:
Fehér Zsanett, Vörös Mária, Bugár Edit pedagógusok