A dunaszerdahelyi Csemadok Vámbéry Ármin Alapszervezete meghívására Dr. Gaskóné Nagy Erika, digitális gyermekvédelmi szakértő beszélgetett a gyerekekkel a biztonságos internethasználatról. A pedagógus-szakértő felhívta a figyelmet az internet tudatos használatra, valamint az online térben előforduló veszélyekre is. Fontos, hogy az offline és online életünk harmóniában legyen, több időt töltsünk a szabadban attól, mint amennyit a gép előtt töltünk.
A megváltozott világunkban hat generáció él egymás mellett. Gyermekeink már az alfa generáció tagjaként folyamatosan online kapcsolatban vannak egymással. Rengeteg információ árad feléjük. Spontán kezelik az „okos dolgokat“. Leginkább képernyőn keresztül olvasnak. Sokszor már nem keresik egymás szemét beszélgetéskor, csupán a telefonjukat figyelik.
A gyerekeknek meg kell tanulniuk kiválogatni, mi az igaz, mi a hamis hír – ebben tudnak a tanárok és a szülők segítséget nyújtani.
A szakértő szerint az online tér veszélyeket is rejt, pl. visszaéllések családi képekkel, hangüzenetekkel, internetes zaklatás. Minderre fel kell készíteni gyerekeinket. Számos jó tanácsot hallhattak tőle: személyes adatokat ne osszunk meg, biztonságos jelszavakat használjunk a köszösségi médiás profiloknál, ne kattintsunk linkekre, idegent ne jelöljünk vissza, mert a rossz szándékkal közelítők felkészültek és jó megtévesztők.
Végül az online zaklatás, az úgyn. cyberbullyng nagyon agresszív cselekedet. Előfordulnak esetek, amikor írásbeli, szóbeli bántalmazás éri a gyerekeket, egymásról különféle pletykákat terjesztenek. A gyerekeknek tudniuk kell, hogy mindig van segítség – akár a szülő, rokon, tanár, barát személyében. Megálljt kell mondani a zaklatásra!
Kitanovics Beáta