Tisztelt Szülők!
Ma egy kicsit hosszabb beszámolót készítettem, hisz pár nap múlva az előkészítő időszak végéhez érünk.
Az előkészítő időszak nagyon fontos az első osztályos tanulóknál. Ekkor mérjük fel a gyerekek készségeit, szociális kompetenciáit, szocializációs képességeit. Minden tanuló más-más családi közegből jön, más szülői értékrendekkel, más családi légkörből, ami a társas és iskolai szocializációs folyamatára rányomja bélyegét. Megfigyeljük természetesen a gyerekek jellemét, milyen az önbizalma, magatartási szokásait, hogy azok megfelelnek-e az iskola követelményeinek. Fontos, hogy a közösségben milyen helyet foglal el, tud-e a csoporthoz alkalmazkodni, hogy fejezi ki érzelmeit siker és kudarc kapcsán. Lényeges, hogy milyen tudással érkezik az iskolába, milyen a szókincse, hogy figyel meg dolgokat, érti-e az összefüggéseket, mennyire tud függetlenül gondolkodni, milyen a memória készsége. Lényeges, hogy tanulási motiváció is kialakuljon, legyen feladattudatuk és feladattartás, figyelem és önállóság a munkák során. A közösségben mennyire képes alapvető szabályokat betartani. Szóval sok minden szükséges ahhoz, hogy egy kisgyerek sikeresen kezdje el az első osztályt.
Az iskolaérett gyermek jellemzői:
- · Jól be tud illeszkedni a közösségbe, képes a szabályokhoz rugalmasan alkalmazkodni, vágyik a közösségbe tartozásra, igényli a közösségi érzést.
- · Megfelelő feladat- és kötelességtudattal rendelkezik, melyek alapul szolgálnak a lelkiismeretes tanulásnak. Képes háttérbe szorítani a vágyait, (pl.: hogy játszani szeretne) a kötelességeivel szemben. A feladatvégzéseiben önálló, nem igényel folyamatos megerősítést.
- · A figyelmét tartósan le lehet kötni, iskolakezdéskor képes legalább 10-15 percig aktívan folyamatosan figyelni.
- · Beszéde összefüggő, érthető, a hangokat tisztán ejti, képes jól megértetni magát a környezetével.
- · Testalkata, arányossá válik, a korábbi óvodáskori hengeres forma eltűnik, kiszélesednek a vállai, a fogváltás folyamatban van.
- · A nagymozgása és a finommozgása kellően összerendezett, koordinált. Ez utóbbi az eredményes írástanulásnak a feltétele.
A fentieket átgondolva és miután a szülők ismerik gyermekeiket annyira, fel tudják mérni, vajon gyermekük mennyire sikeresen élte meg az első hat hetet az iskolában. Nekünk ebben a megismerésben segített a DIFER vizsgálat, aminek eredményét kézhez kapták. Vannak, akik problémamentesen beilleszkedtek az iskolába és különösebb nehézségek nélkül ismerkednek a betűelemekkel, sajátítják el a hangoztatást a hangösszeolvasást, tanulják az új szlovák szavakat, számolnak, összehasonlítanak. Nem minden elsősünk mondhatja ezt el. 22 tanulója van az osztálynak, ebből 13 fiú és 9 lány. Magaviselet az osztályban jó, a legtöbb tanulónál példás magatartásról beszélek. Az osztály tanulóinak többsége aktív, kellően motivált, feladattudatos, önálló, figyelmes és szorgalmas. Igazán kedves, nyitott, barátságos és jókedvű gyerekek. Öröm velük a munka, csodálatos szókincsük, remek énekhangjuk, élénk fantáziájuk és hatalmas tudásszomjuk van. Élénkek, virgoncak, huncutok. Sajnos előfordult már kisebb verekedés, csúfolódás, sértés, fegyelmezetlenség. Ezeket rögtön orvosoljuk, megbeszéljük, nevelési ráhatással igyekszünk kezelni. Általában ezek a gondok a fiúkat érintik, közülük sem mindenkit. Ezek bizony minden közösségben előfordulnak, a gyerekek nem szentek. Ami persze természetes és jó is. Határozottan és következetesen fellépni nem könnyű és bevallom rendkívül fárasztó. De hiszem, hogy türelmes és következetes neveléssel célt érünk. Tanítási óráink menetét leginkább a feladatvégzésben nem önálló és folyamatos segítést, megerősítést váró tanulók nehezítik. Állandó kiabálás, kifutkározás, sírás, kétségbeesés megszakítja és sokszor akadályozza a tananyag átadását. Ennek ellenére jól haladunk a betűelemek írásával. Október végével tervezem, hogy befejezzük és készek leszünk novembertől a betűk tanulására. Ugyanígy a hangoztatás és a hangösszevonás előkészítése is októberben befejeződik. Novemberben már betűket fogunk olvasni. Remélem.
Hétvégi feladat: hangösszevonást az ABC könyvbe kapcsolt egyik feladatlapon. A képek első betűje a hívóhang, azt kell kimondani pl. r – róka… majd minden kép első betűjéből kapják meg az elolvasandó szót. A másik feladatlapon hangoztatás: itt golyókkal, korongokkal jelöljük hány hang van egy szóban. Minden szót szótagokra bontunk álló egyenes vonallal. Csak szótagonként hangoztatunk, soha nem több mint 2-3 hangot egy szótagban. Annyit halljon meg. Nem egész szavakat hangoztatunk. Szótagonként. Matematikából négyzethálón rajzoltunk szinte egész héten. Egy feladatlap van az ellenőrzőben, azon kell lemásolni az adott alakzatot.
Kérem, hogy otthon is a hétvégén legyen egy megszokott időszak, amikor a gyermek leül és a leckével foglalkozik. 30 percnél sosem többet. Kicsit játsszon, aztán lehet folytatni, ha szükséges. Legyenek kialakítva a szokások, mikor mit csinál, ne legyenek zavaró körülmények körülötte, hogy tudjon koncentrálni. Fontosak a szokások, biztonságot adnak a gyereknek. Jó, ha hagyják egyedül csinálni feladatokat. Egyedül nézze át a táskáját, rakodjon vissza bele. Iskolában sem lesz elveszett és kétségbeesett és nem fog minden pillanatban sírva fakadni, ha meg kell találnia a táskáját, füzetét. A tornaruhákat még mindig többen nem ismerik fel. Kérem azt is, hogy ne öltöztessék a gyerekeket otthon, mert nem tudja felvenni a nadrágját, pólóját. Nem tudja beletenni a táskába sem. Ezt is lehetne gyakorolni. A ceruza problémák már megoldódtak egy időre. Köszönöm. A feladatlaptartókat is lassan ki lehet pakolni, ha átnézik, látják mi mindent megcsinálunk még a tankönyvi feladatok mellett. Osztályzatokat kaptak a kis füzetekbe és az ellenőrzőbe. Köszönöm a papírgyűjtésben való példás részvételt. Akinek van még bizonylata a leadásról, hozhatja hétfőn vagy kedden is. Csütörtökön természetvédelmi nevelés keretén belül előadásunk volt. Gyerekek a gólyák életével ismerkedtek meg. Hasznos és kellemes órát töltöttek el Vavrík Mária vezetésével.
Kellemes hétvégét kívánok! Tisztelettel: Bánki Melinda