Híreink

Tanulmányi kirándulás a Nagy Léli-szigetek

Tanulmányi kirándulás a Nagy Léli-szigeteken - 3. évfolyam tanulói
Ahol egykor Lehel vezér népe legeltette lovait

    A 3.osztály tanuló a következő héten tanulmányi kiránduláson vesznek részt. Ehhez különféle sajtóból ollózva egy kis tudnivaló és érdekesség a szülőknek s gyerekeknek egyaránt.
    Hét ágra süt a nap, perzselő hatását csak a váltakozó sebességgel nyargaló májusi szél enyhíti némiképen, amely gyermeteg pajkossággal borzolja a százados fák ölelésében hullámzó, szinte derékig érő fűtenger „taraját”. A mintegy kétszázötven hektárnyi nagyléli szigeten a természet még őriz valamennyit abból a kincsből, amelyben a hajdanán Aranykertnek nevezett Csallóköz egykor dúskált.
    Halban, vadban, vizekben, dús fűben, a Duna fövenyében pedig aranyban gazdag volt ez a vidék, nem csoda, hogy Lehel, illetve Lél vezér népe tartósan letelepedett itt, s emlékét a település és a Duna-sziget nevében ma is őrzi.
    Komáromból a főváros felé haladva Csallóközaranyosnál balra letérünk a főútról, s a jóval keskenyebb úton továbbhaladva, jónéhány vargabetű megtétele után máris Nagylélen vagyunk. Elhaladunk a ma már alig néhány lakost számláló, valamikor szebb időket is látott település egykori szeszgyárának omladozó épülete és kéménye mellett, s a vendéglőnél készségesen útbaigazítanak bennünket. Az út azonban hamarosan szinte elfogy alattunk, s így gyalogszerrel haladunk tovább. A távolban hamarosan feltűnik a szigetet alkotó Duna-ág medrében dolgozó lánctalpas kotrógép, amely már hetek óta küzd az évtizedek alatt a mederben felgyülemlett iszappal és a medert egykor elzáró kőgát maradékával.
    Ez az egyedülálló közösség értékes példája annak, hogyan hozható vissza tradicionális tájazonos gazdálkodással egy ökoszisztéma a szakadék széléről. A többéves munkafolyamat alatt a természetvédőknek és helyieknek karöltve ezernyi kihívással kellett megküzdeniük. Le kellett gyűrniük az olyan invazív fajokat, mint a kanadai aranyvessző (Solidago canadensis), megakadályozni a másodlagos szukcessziót, azaz a legelők beerdősödését, ráadásul mindezt úgy, hogy képesek legyenek megőrizni az ártéri élőhely fő jellegét, melyet a változó vízszint által létrehozott sokrétű élőhelytípus jellemez. Békésen legelésző magyar szürke és charolais tehenek a Nagy Léli-szigeten. A szigetre lépve ugyanis békésen legelésző kistestű hucul lovak mellett haladhatunk el, megcsodálhatjuk a sárban dagonyázó vízibivalyokat, vagy elmerenghetünk kulturális örökségünkön a kerítés mögül felbukó magyar szürkemarha impozáns tülkeit látva.

Mgr. Bánki Melinda

k0

 

k4

 

k5

k6

 

k7

 

 

k9

 

k8

 

Legfrisseb hírek

2024. november 21.
2024. november 19.
2024. november 15.

Közelgő esemény

Elérhetőségek

Hviezdoslav utca 2094/2, 92901 Dunajská Streda

  • 001npedit2
  • 002efsr
  • 003pop3